Седам жена из Орома удружило се пре четири године и основало конфекција ДОО „ДСБ”, а на то су их натерале околности, пошто је фирма из Суботице за коју су до тада радиле отишла у стечај. Организовале су се и ушле у бизнис после пропасти дотадашњег газде, тако да сада њих 11 за девизе шију одевне предмете за партнера из Салцбурга (Аустрија). Ибоја Маг, Моника Буза, Бригита Ковач, Аника Киш, Анита Башић Палковић, Клара Леринц и Клара Кришка су у фирми коју су основале само наставиле да шију јакне и другу одећу по поруyбини из Салцбурга у изнајмљеним просторијама. Запослиле су још четири комшинице, а намера им је да простор који сада користе некако откупе и према могућности запосле још жена.
Производњом намештаја од 2008. године бави се ДОО „Дрволајн”, а власница и директорка Тимеа Ковач је пре тога 13 година радила у истој струци, јер је по занимању дрвопрерађивачки техничар.
Пре непуних годину дана, у мају прошле године Атила Сурок је у закупљеној радионици отворио вулканизерску радњу „Ноел 2011”, а има намеру да делатност прошири отварањем ауто-перионице.
ДОО „Ст. Марк” кренула је пре десетак година као породична фирма, уз бављење пољопривредом. Директор и власник Бернард Вајда објашњава да су од пре две године сувласници силоса за смештај 1.000 вагона житарица. Поред откупа бави се пружањем машинских услуга и снабдевањем пољопривредника репроматеријалом, а ратарска производња је на стотинак хектара.
Бивши председник кањишке општине, сада потпредседник Покрајинске владе, а становник Орома Михаљ Њилаш, мисли да село има успешне углавном мале и средње предузетнике у Орому, који су се већ потврдили у својим предузетничким подухватима које даље треба поспешити на разне начине, подстицајима од општине па све до Републике.
Наставиле да раде и кад је газда пропао
|