У Мартоношу се такмичило 40 екипа у кувању перкелта.
У суботу 9. октобра су на 10. Дан очувања традиције и такмичење у кувању перкелта дошли кувари аматери не само из Војводине већ и из Мађарске.
Перкелт од свињских ногица је краљ јела, рекли су вође такмичарских тимова у Мартоношу. Јожеф Хоргас је дошао из Србобрана на кулинарско такмичење, храну припрема по рецепту своје мајке. "Од своје мајке сам научио да га добро пржим, затим стављам лук и додајем све врсте зачина, со, бибер, па чак и бели бибер, јер обожавам бели бибер."
Перкелт од свињских ногица је густ и лепе боје, рекао је члан жирија Имре Ес Сабо, члан Витешког реда првог мађарског белог стола: "Поента перкелта од свињских ногица је коришћење соли, бибера и семенки кима, те врло мало паприке или парадајза, осим тога, потребно је знати колико лука треба ставити у гулаш, што значи да би се за пет килограма меса требало исећи један килограм црног лука и затим посолити."
Осим куваних јела у котлићу, жири је наградио и најбољу ракију. Већина екипа пријављених на кулинарско такмичење је донела са собом разне воћне жестине. Тибор Бојтор, руководилац Клуба аматерских краљевских кувара и Витешког реда витезова округлог стола краља Матије из Кишкунфелеђхазе: "Имам једну посебну ракију направљену од грожђа које се користи за добијање врсте белог вина Иршаи Оливер, имам ракију од брескве и имам свој специјалитет, ону трогодишњу шљивовицу која је стајала у бачвама од дуда."
Кулинарско такмичење сваке године привлачи све више екипа, а такмичари не долазе само из Војводине већ и из других земаља. Гергељ Хорват, председник Савета Месне заједнице Мартонош: "Нажалост, нема много тимова из Мартоноша, више људи је дошло са стране. Због ове пандемије и људи су жељни оваквих догађаја, долазе на овакве манифестације како би се такмичили."
Власници најукуснијег перкелта од свињских ногица и најукуснијих ракија добили су поклон пакет, али су наградили и најлепшу кулинарску локацију, те произвођача најукуснијих сланих и слатких колача.
Више информација:
Кулинарско такмичење у Мартоношу
|