Јединтвени природни феномен цветања реке Тисе код Кањиже почео је у предвечерје у среду, 15. јуна и потрајаће наредних дана.
Појава лепршавих инсеката из породице водених цветова Тиског цвета (Палингениа лонгицауда), који дочаравају појаву која је поред Тисе присутна још на кинеској Жутој реци (Хунгхо), увек се у северном Потисју ишчекује на обалама реке са великом неизвесношчу и нестрпљењем, па је тако било и ове сезоне. Велики број љубитеља природе похрлио је на реку и крстарењем на чамцима и бродићима или са обале поздравио почетак цветања, за шта је било неопходно да се склопе хидролошки и меторолошки услови.
- Чаролија је то коју вреди доживети. Почетак цветања је увек неизвестан јер зависи од температуре воде у реци и других временских прилика. Тиски цвет и природу ничим не можемо преварити, па је тако и овог пута. Мислили смо да ће цветање кренути много већим интензитетом, али све се одвија у своје време, а ми треба да смо стрпљиви и да чувамо реку и уживамо у њеној лепоти - каже риболовац Душан Ракић из Кањиже.
Биолог Јожеф Гергељ из Сенте каже да се масовно ројење Тиског цвета очекује средином јуна, мада се догађало да буде раније или касније.
- Све зависи од временских прилика или неприлика, а за цветање је неопходно да температура воде у реци на дубини од два метра достигне 23 до 24 степена Целзијуса. Приликом љубавне чаролије која се догађа у време цветања, сат-два док траје ројење долази до парења када женке полажу јајашца из којих се развијају ларве које се укопавају у глиновито корито реке. Рерчна кривина Тисе изнад Кањиже је једно од највећих станишта Тиског цвета, чије се ларве развијају три године и пресвлаче 16-18 пута док не достигну зрелост да изађу на површину реке. Прво излазе мужјаци који се још једном пресвлаче пре него што изнад површине воде дође до чудесне љубавне игре која дочарава цветање реке, па убрзо угину - објашњава Гергељ.
Више информација:
Тиса је процветала
Цветања реке Тисе
|