Водостај Тисе је на јутарњем званичном мерењу код Сенте износио 253 центиметра. Тај ниво је нешто нижи од просечног летњег водостаја, јер суша има утицаја и на то.
Смањени водостај, међутим, не изазива никакве проблеме када је у питању живи свет у реци. На потезу код Кањиже тренутну у води има велика количина рибе. Поред тога и купачи такође проводе доста времена одмарајући се уз обалу Тисе.
Врући летњи дани могу бити подношљивији само ако се налазите у близини неке воде. Пешчана обала Тисе у Кањижи је веома популарна међу локалним становништвом, али и за туристе. Већ у јутарњим часовима се многи грађани купају у пријатној води ове реке.
Купаче на обали Тисе чека и укусна храна и пиће. У једном од кафића, који је ове године први пут отворен, лангош са сиром и павлаком можете купити за 200 динара, док једна лимунада кошта 150 динара.
Водостај Тисе је у протеклом периоду опао и код Кањиже. То међутим нема никаквог утицаја на живи свет саме реке, напротив, сада на овом потезу има више рибе.
Чаба Шарњаи пецарош каже: „Мислим да у води постоје довољне дубине, где риба може да се повуче, у воде богатије кисеоником, хладније воде, воде са вишим притиском и суштински тако превазилазе овај период. Када је водостај низак, река спорије тече, проток воде је мањи, вода се споро мења, брзо се загрева, и зато је рибама потребан један такав хладнији део где могу да преживе овај топлотни талас."
У овом периоду рибари углавном лове мрену, толстолобик и деверику. Али, са времена на време, на удицу се ухвати и понека кечига и сом, те рибе су међутим заштићене, па се морају пустити назад у Тису.
Више информација:
Низак водостај Тисе не смета купачима
|