У четвртак, 15. септембра ОКУ „Цнеса“је организовала изложбу фотографија о поплавама реке Тисе-Кањижа 1932 – 2006 коју је приредио архитекта Карољ Пушкаш у фоајеу Дома уметност у Кањжи уз подршку д.о.о Мастерпласт ЈУ и општине Кањижа.
На изложби су приказане фотографије о поплавама у три главне целине. У првој се виде фотогрqафије Тисе из ваздуха. Дрга група фотографија представља слике Тисе од 1932. до 2000. године. Трећа целина су фотографије велике поплаве из 2006. године, највеће у историји.
На фотографијама је посетилац могао да види колико је велика поплава засрашујућа и каква је опасност за насеље. По речима Кароља Пушкаша срећом насип у Кањижи је издржао2006. велики притисак, тако да није дошло до озбиљнијих оштећења. Пушкаш истиче да су подземне воде изузетно опасне и могу да доведу до обрушавања стамбених објеката, али захваљујући мелиорацији и одводњавању смањен је негативан утицај подземних вода. Поплава која је задесила Војводину, па и Кањижу 1970. године је нанела велике штете. Изграђени су насипи 80-их тако да су они и водопривредни објекти како каже Пушкаш „хитна и ватрогасна кола“ кад је опасност од надируће воде велика и морају да буду исправни и спремни и да се свакодневно контролишу. – Свестан сам опасности кад вода надире и једна обична лисица копајући по долми може да нанесе велику недаћу и невољу. Но, ми ћемо у наредном периоду градити другачије алтернативе да сачувамо воду јер нам прете велике суше. Врло се често сетим песме о Тиси Петефи Шандора који за њу каже да је најмирнија река на свету. А кад се виде ове слике? Или се присети не тако далеке 2006?
Изложба фотографија је изазвала велику пажњу па је отварању поред осталих присуствовао и председник Војвођанске скупштине Иштван Пастор и Роберт Ото, заменик покрајинског секретара за пољопривреду , водопривреду и шумарство.
Више информација:
Кањижа – Слике о поплавама
|