У Кањижи је по други пут организована Берза семена и вашара, у предворју Образовно-културне установе “Цнеса”. Изложено је аутохтоно поврће, семење житарица и паленте, а заинтересовани су се могли информисати и о клијавости.
На овој берзи су изложене те врсте семења које се користе за пресађивање, нису хибридна и добро подносе временске услове. Такво семење је, на пример од, сунђерасте тикве, банана тикве, црвене или беле горушице и млевене семенке бадема. Све ово семење је узгајано у локалном школском газдинству.
Беата Шото Кереши, професорица стручних предмета из Пољопривредно-технички средношколски центар “Јожеф Беседеш” каже: „Донели смо семе које узгајамо у нашој органској башти величине 650 м2, где узгајамо биљке за стручну праксу. Уосталом, сваке године добијемо неколико семења из банке гена у малим џаковима и то умножимо."
На берзи је било и разних семења, паленти, садница, цвећа. Осим тога, могао се набавити сушени парадајз различите врсте укуса и разна јела направљена од спелте у разним укусима.
На изложби је одржана презентација о клицама и начину на који их можемо уврстити у исхрану.
Иштавн Сабо, инжењер пољопривреде каже: „Сама клица је затворено, успавано семе које пробудимо, са свим својим позитивним физиолошким карактеристикама. Клица је важна јер колико добра може бити, толико је и лоша. Уосталом, ако не уклонимо те хемикалије, патогене, њихове метаболичке продукте и токсине, онда ћемо и сами себи нашкодити неправилном применом."
Берза семена је организована по други пут. Њен циљ је да произвођачи поновно користе аутохтоно и регионално семе.
Лејла Рандовић, организаторка каже: „Циљ је и прошле и ове године да се подстакне жеља за баштованством. За то вам је, међутим, потребна добра врста старог семена, која нису захтевна, сигурно ће родити, имају добар садржај и да им свако може приступити."
Неколико људи се већ придружило покрету органских-еколошких башти у Кањижи, али организатори желе додатно да повећају број еколошких пољопривредника.
Више информација:
|