Грожђе је ове године, на плантажама у Хоргошу, требало да се третира неколико пута. Као последица кишног и топлог времена појавиле су се многе болести, које су углавном нападале чокоте Франковке.
Ипак, произвођачи су упркос томе оптимисти, изгледа да ће грожђа бити довољно.
Винова лоза је у хоргошком атару лепе, јарко зелене боје. На овом подручју је неколико пута било падавина, и то у великим количинама. Воће је у одређеној мери оштетио један слабији град, али је много већи проблем изазвао висок садржај влаге после кише, који је изазвао многе болести. Те болести су се брзо шириле и пратиле једна другу, упркос одговарајућем третману - рекао је винар Надор Биро.
„Има много болести, посебно код осетљивијих сорти, као што је Франковка, њу је веома брзо захватила и пепелница, тако да то није за неку хвалу, али ћемо од 10 хиљада чокота ваљда успети да произведемо добра вина.”
На парцели Иштвана Балинта је такође болест у највећој мери напала Франковку, али је већи део плантаже ипак у добром стању. Топло време и киша су добродошли, иако су изазвали доста болести на самим зрнима. Виноградар нам показује како лишће у зони грозда жути, што указује на недостатак падавина, иако је у неколико наврата падала обилна киша. Недељних скоро 50 милиметара кише стигло је као прави благослов - додао је он.
„Друга ствар је то што је вода заиста била потребна за повећање бобица, јер пре кише су бобице биле упола мања него сада. Није имало воде, бобица се није могла развити. Сада гледам, бобице су сада дупло веће него пре кише.”
Наши саговорници су нам рекли да ће, уколико временски услови буду слични и у наредних месец дана, осим Франковке ће бити довољно грожђа, а надају се да ће и садржај шећера бити погодан за прављење укусних вина.
Виноградари из Хоргоша су оптимисти, очекују прихватљив род
|