Да „Удружења развијају заједницу“ као што је Удружење „ЛандАРТ“ из Кањиже сведоче цијеви овог удружења које је основано пре 13 година, 2010. подизање свести за заштиту животне средине и упознавање људи њиховог окружења с лепотама њихових насеља.
Присећајући се самих почетака који су били тешки када је било више чланова и друштвени дух је помогао да лакше преброде прве кораке, члан Удружења Атила Шафрањ каже – У почетку смо организовали предавања, пре свега с професорима са Грађевинског факултета, др професором хидроинжењерије Лајошем Ховањем који је говорио о водотоцима наше општине и некадашњим водотоцима: Тиси, Керешу и језерима која су била око Хоргоша, Малих Пијаца. То нису била класична предавања, него бициклистичке туре , обилазили смо та места уз професорову причу о водотоцима – прича Атила Шафрањ.
Кажу да имају лепе успомене за акцију „Најстарије стабло у општини“, где су се укључили грађани из целе општине који су слали фотографије стабала и приче о њима. Циљ им је био да се што више грађана укључи у ту акцију. Открили су да је настарије стабло у општини Кањижа у сред Народног парка између две бање – црни јасен, који има више од 250 година и цео парк је конципиран око њега.
-Деца су нам била и сада су у првом плану. Сваке године држимо предавања у школама, првенствено у нижим разредима о птицама, инсектима, животу који окружује децу. Теме су увек нове, ове године су били корисни инсекти, а следеће ће бити биљке с практичним примерима јер са децом излазимо на терен. Имамо неколико чланова који су стручни из тих области и могу врло блиско и практично не само да упознају него и да заинтересују децу. Она добију по неки поклон. Кад смо причали о прицама добили су хранилицу за птице и храну за њих да брину о њима и хране их преко зиме, као и ове године хотел за инсекте и храну да би и то радии преко зиме. На тај начин смо хтели да заинтересујемо децу и одвучемо их од електронских справица које заокупљају њихов ум – рекао је шумарски инжењер Шафрањ.
У Удружењу су поносни јер две године имају сарадњу са Компанијом НИС и два пута су добили средства на конкусу за децу која се континуирано заснивају на екологији , па су реновирали 2022. и 2023. године игралишта како у Кањижи, тако и околним местима општине и узети су приликом реновирања у обзир стандарди за безбедност игралишта, за ублажавање падова , без оштрих ивица и друго.
Једно од најлепших естетских ствари које је Удружење „ЛандАРТ“ урадило је органски пример пејзажне архитектуре – објекте од живе врбе, две конструкције од ње на обали Тисе у Кањижи постављене су 2018. године, како би обезбедиле хлад. То је заиста јединствена атракција, јер такве конструкције од врбе нема ни у једном другом месту у Војводини. Сваке године се одржавају и улепшавају кањишки штранд који је један од најлепших у Војводини, и може да се такмичи по лепоти и са приобаљем мађарских градова који су познати по лепом уређењу.
Чланови уружења су волонтери, љубитељи Кањиже и природе који не желе да њихово место, па и цела општина се запостави, а оно што је најлепше у њој а то је прирпда и њена богатства и свест грађана да не праве дивље депоније него да очувају и негују своју средину и још да је унапређују.
-Ове године смо били трећи пут организатори такмичења за уређење јавних површина у свим насељима Војводине – с поносом истиче Атила Шафрањ. – Ово такмичење има 30 година традицију у Мађарској и Војводина је добила пре три године прилику да се прикључи овом такмичењу . Ове године су и из Кањиже и Новог Кнежевца учествовали на конкурсу. Победник је био Србобран са лепо уређеним центром.
Иначе, председница Удружења ЛандАРТ” је Агнеш Шафрањ Туру, мастер инжењер заштите животне средине и пејзажне архитектуре. А разговарали смо са Атилом Шафрањ, чланом, који је по струци инжењер шумарства и сасвим је нормално за очекивати да се овај брачни пар поред свакидашњих обавеза на послу несебично бави својом средином. Догодине их очекује предавање у школи о биљкама, и ако добију на кикнурсу срества обновиће дечија игралишта у оним насељима општине која нису зановљена. А идеја има у изобиљу и за сада су на почетку не желе да их откривају док бар мало не заживе (као да је везано за Народни прак у поверењу).
У поверењу, благо средини која има такво удружење јер може и да развија Кањижу и то на боље.
Удружење „ЛандАРТ“ еколошки освешћује суграђане
|