Свим такмичарима, који су учествовали на такмичењу у мртвом дизању под називом Други Божићни куп, била је потребна сва снага са којом располажу. То је трећа вежба у такозваном поверлифтингу и без сумње најтежа. Већина учесника успела је да обори рекорд.
„Снага, мишићи, пијем млеко” - могли бисмо да цитирамо текст некадашње рекламе. Пре такмичења у мртвом дизању, такмичарима за загревање можда није било потребно млеко, али протеински прах свакако јесте. Мртво дизање није тако популарно код жена, пријавило се пет особа. Оне су одмериле своју снагу у једној категорији.
Илона Шимон је дошла из Будимпеште. На такмичењу није учествовала сама, већ заједно са њеним сином. И она и њен син желели су да оборе своје личне рекорде, што им је на крају и успело.
„Дошла сам да поставим лични рекорд. До сада је моја највећа тежина у мртвом дизању била 185 килограма, али успела сам да то превазиђем, подигла сам 187,5 килограма. То је било највеће дизање у женској категорији.”
У мушкој конкуренцији су биле три категорије: испод 75 килограма, између 75 и 90 килограма и преко 90 килограма. Такозвана „про” група била је отворена за професионалне такмичаре и оне са тркачким искуством.
Ендре Биро из Малог Иђоша је на Првом Божићном купу подигао 242,5 килограма, а сада је као циљ поставио 250 килограма.
„Моје припреме су мешовите, јер имам тренинг снаге који је пола бодибилдинг а пола поверлифтинг, али не чисти поверлифтинг. Трудио сам се да извучем најбоље из себе, што је више могуће. Сада покушавам да се загрејем до 200 килограма на загревању за такмичење. Моја прва тежина ће бити 215 килограма, затим 230, а покушаћу и 250.”
Мртво дизање је вежба која захтева највише труда и воље у поверлифтингу. Извођење ове вежбе захтева координисан и напоран рад неколико мишићних група. Правилно извођење мртвог дизања објаснио нам је Ботонд Буза, лични тренер и организатор такмичења.
„Дајмо све од себе, да урадимо вежбу коректно. Испружите колена, сво време држите стопала на земљи и не дозволите да вам шипка исклизне из руку. На то морате обратити пажњу и онда ће судије одлучити да ли је вежба урађена исправно или не. Имамо шансу за три хвата, увек можемо да подигнемо тежину, на крају ће одлучујуће бити то да добијамо један поен на основу подигнуте тежине у односу на тежину сопственог тела. Они са највећим резултатом могу на крају да се попну на победнички подијум.”
Прва три места вратила су се кући са поклоном и новчаним наградама, али је проглашен и апсолутни победник, који је добио и један пехар.
Такмичење снажних људи у Кањижи
|