Принос се показао као врло прихватљив, пољопривредници наиме говоре о роду од 3-3,5 тоне по јутру. Поред тога је и садржај влаге у зрнима такође одговарајући. Пољопривредници се надају да ће у наредном периоду порасти откупна цена по килограму.
Жетва пшенице је, као и у случају јечма и уљане репице, почела знатно раније од очекиваног. У атару села Ором комбајни су у среду пре подне радили без прекида. Ова година је по многим стварима другачија од претходних. Док се прошле године жетва хлебног жита завршила средином јула, ове године ће бити завршена месец дана раније, већ средином јуна.
Управо пристигла пшенице имала је садржај влаге од 12,8 процента, што се сматра добрим. Цене откупа се разликују од места до места. Тренутно је аконтациона цена за пшеницу у Орому и околини тог места 20 динара по килограму. Међутим, произвођачи очекују да ће цене порасти. Принос ће бити нешто бољи у поређењу са претходном годином - сматра Тибор Ружа.
Прошле године је заштита пшенице захтевала изузетна улагања, али ове године није било гљивичних обољења, нити штеточина које би смањиле принос.
Акош Чабради, дипломирани биолог каже: „Са пшеницом није било много проблема, сада у јуну смо добили једну значајнију количину кише, која је мало испрала хранљиве материје из зрна, али не у толикој мери да се не би могло контролисати. Хвала Богу, те кише су веома користиле усевима, тако да је било вредно тог жртвовања.”
Након завршетка жетве пшенице, посао не престаје. Цветање сунцокрета већ краси пејзаж, тако да се почетком августа може започети жетва ове уљарице. Комбајни ће на крају радити на кукурузним пољима, негде у септембру месецу.
Више информација:
Жетва пшенице у Војводини је у пуном јеку
|