У више насеља у кањишкој општини нема кајсија, али тамо где су родиле, воће је квалитета прве класе. Слична ситуација је и са бресквама, које су слатке и доброг квалитета тамо где је било довољно падавина и није било озбиљније штете.
Илонка Биро је у свом воћњаку пре више од месец дана започела бербу бресака. У том подручју није било мраза и било је довољно падавина. Ово воће воли влагу и сунце, због тога су плодови лепи и слатки, родило је сочно воће. У време наше посете баш су припремали робу за пијацу. У зависности од величине, килограм продају по цени од 100 до 180 динара.
„Брескве имамо на 12 метери, од најранијих до најкаснијих, све врсте, дакле, негде седам – осам врста. Принос је био веома леп, није било мраза. Добро је било орезано, јако су добри били орезивачи, , тако да имамо леп род, мало је ситних бресака“ каже Илонка Биро, произвођач са Хоргоша.
О приносу кајсије не може се рећи исто. На појединим парцелама уопште нема рода. Са воћа у пољу није било шта да се убере, јер је род измрзнут с пролећа. Од готово 500 стабала кајсија једва су убрали пола сандука. У појединим деловима кањишке општине ово воће уопште није родило, док су се на неким местима у Хоргошу, Мартоношу и Велебиту гране савијале од воћа. Габор Фабијан, воћар каже да без употребе хемијских средстава није могуће производити кајсију.
„У Војводини кајсији прија Гроцка и њена околина, где је клима таква да могу врло лепо да роде. Ми смо на северној граници за гајење кајсије. Дакле, северније одавде, северније од Мађарске не може се безбедно гајити кајсија. Дакле, у смислу гајења ми смо на самој граници. Али, људи сада кажу да ако тамо једном годишње роди и онда се исплати“ каже Габор Фабијан, воћар.
Осим заштите биља и временских услова, важно је истаћи и орезивање јер је то један од основа да и у наредном периоду могу очекивати род.
„Нешто смо мало раније за то да се појаве пупољци, не треба чекати 20. август за орезивање изданака, јер је све поранило бар за три недеље и зелени изданци мирно могу да се на кајсији орежу већ после 1. августа, јер ако се касније ради, неће бити довољно пупољака“ каже Габор Фабиан.
У општини Кањижа кајсија се гаји на све мањој површини управо због неизвесног приноса, док са друге стране догађа се да бресква добро роди упркос временским условима.
Више информација:
Добар род кајсија и бресака у воћњацима који нису измрзли
|