У општини Кањижи у току је обнова статуса пољопривредних газдинстава. За сада још нису настале велике гужве у канцеларији саветника за рурални развој, али надлежни моле произвођаче да на време обаве ове задатке како би исплата субвенција протекла без проблема у пролећним месецима.
Систем еАграр основан је 2023. године с циљем да пољопривредници могу путем интернета ажурирати информације о својим парцелама и такође поднети захтеве за субвенције. Поред тога, услуга саветника за рурални развој је такође на располагању произвођачима, јер пољопривредници у овом периоду имају много обавеза. Међу њима је и продужавање рокова за изнајмљивање земљишта, као и упис нових парцела, што пољопривредници још увек могу да ураде.
Такође је важно прегледати парцеле уписане у регистрованим газдинствима, нагласила је повереница за рурални развој, Ева Шкутера. „Веома прецизно треба да одредимо на којој парцели ћемо уписати одређену културу како би стварно стање и упис били потпуно усклађени. Скрећем пажњу да воде рачуна о томе да необрадиве површине изузму из тих парцела, без обзира на разлог, било да је у питању нафтна бушотина или гомила сламе, и да нам јаве колика је површина, јер тај део мора бити изузет из парцеле.”
Стручњаци моле произвођаче да што пре обаве обнову статуса газдинстава и друге обавезе. Такође је важно нагласити да на рачунима за купљену семенску робу пољопривредници треба да наведу и број газдинства. Међутим, још увек нису објављене званичне информације у вези са тим и о предаји рачуна за гориво. Ержебет Бата, председница Удружења пољопривредника Кањижа: „Министарство је веома озбиљно обећало да ће од марта почети са исплатом од 18.000 динара, како би људи имали новац за улагање у пролећну сетву. Такође, подсећам да 27. јануара истиче рок за куповину јефтинијег горива за пољопривреднике на НИС пумпама. Неки то већ користе, неки још чекају, али конкретан савет у вези с тим не можемо да дамо, јер још увек није изашло никакво саопштење.“
Надлежни су такође изјавили да је у 2024. години сваком подносиоцу захтева исплаћена субвенција по хектару. Већи проценат једнократне субвенције од 10.000 динара по хектару је такође исплаћен. Међутим, исплата субвенције за гориво још увек није у потпуности реализована, али је у току.
Више информација:
Актуелна обнова статуса пољопривредних газдинстава
|