Чланови Друштва љубитеља природе из Кањиже организовали су акцију чишћења на шеталишној стази „Тиски цвет“ ујутро поводом Дана обележавања животне средине реке Тисе. Циљ им је био да скрену пажњу на значај заштите животне средине и одрживости.
На пешачкој стази “Тиски цвет” већ годинама редовно организују акцију чишћења. Ове године више од 20 особа учествовало је у акцији, међу којима су били и млади и старији. Јожеф Цико је рекао: „Природа ствара оно што јој је потребно, а ми то уништавамо. Тиса доноси огромну количину смећа, али оно што је страшно је то што овде није само смеће које река доноси, већ и оно које људи из наше околине бацају и доносе овде.”
Током акције чишћења, учесници су сакупили смеће дуж око 2 километра дугачког дела шеталишне стазе, које се накупило уз стазу. Програм је трајао око три сата. Сакупили су велику количину смећа. Жужана Тот Шоти је рекла: „Годинама идем на овакве и сличне акције, заштита животне средине је веома важна. Ми треба да дамо пример будућим генерацијама, и то не само речима, већ делима. Зато волим да дођем и покажем да и ми, старији, долазимо и активно учествујемо у оваквим акцијама.”
Удружење тренутно учествује у програму пројекта “Школа за спашавање река” у оквиру Ерасмус+ програма. У програму на заштити вода заједно раде природне организације и школе из четири земље. У програму Кањижу представља Друштво љубитеља природе. Ержебет Хуста, председница овог удружења, је изјавила: „Назив програма је „Школа за спашавање река“, а до сада смо укључили десет школа у Србији. Иначе, у програму учествују четири земље: Украјина, Румунија, Мађарска и Србија, по десет школа из сваке земље. У свакој школи учествује 10-15 деце. Дакле, ми смо у Србији већ укључили барем 100 деце у заштиту животне средине. Наш претходни програм, 'Пет земаља, једна река', бавио се истим темама, дакле, заштитом природе, спасавањем река и управљањем отпадом, а све то учимо децу.”
Први фебруар је, иначе, Дан обележавања животне средине реке Тисе, јер је 2000. године дошло до тешког загађења цијанидом на румунској деоници реке, што је изазвало еколошку катастрофу.
Више информација:
Чине добро за Тису
|