Az orvoshiány nem magyarkanizsai, nem vajdasági, még csak nem is szerbiai jelenség. Egész Közép- illetve Közép-Kelet Európára jellemző. Ha a jelenség egyelőre még nem is érinti a Magyarkanizsai Egészségházat, az intézményben számolnak ezzel az eshetőséggel is.
„A helyzet nálunk annyiban más, hogy jó pár évvel ezelőtt akit csak lehetett, elküldtünk szakosításra. Egyrészt, hogy a szakorvoshiányt megszüntessük, másrészt, hogy ily módon is itthon tartsuk orvosainkat.” - nyilatkozta dr. Körmöczi László, az intézmény igazgatója. „ Az állam létszámstopja miatt ezeket az embereket nem tudjuk pótolni, ráadásul a minisztérium racionalizációjával, amivel megszabja, hány orvosunk, hány nővérünk, hány nem kimondottan egészségügyi dolgozónk lehet, maga is meggátolja az új orvosok, egészségügyi nővérek és más szakemberek felvételét. Jól érzékelhető ez abból a példából is, hogy nemrégiben több orvosunk is nyugdíjba vonult, de nem vehettünk fel a helyükre senkit. Ezen úgy tudtunk segíteni, hogy az önkormányzat hathatós anyagi támogatásával létrehoztuk a Mentőszolgálatot. Ezzel két fiatal orvost is itt sikerült tartanunk. Jelenleg két orvosunk van specializáción, akiket tavasszal várunk vissza, és akkor majd újra kérvénnyel fordulunk a minisztériumhoz, mert ha őket nem tudjuk munkába állítani, akkor nálunk is orvoshiány lép fel. A jelentkező gondokat most még helyettesítésekkel meg tudjuk oldani, de ez nem tartható fenn a végtelenségig.”
Az Egészségháznak komoly gondot jelent az informatikus hiánya is. Miközben a minisztérium kötelezi az intézményeket a számítógépes adatbázis vezetésére, a közös, országos egészségügyi számítógépes hálózathoz való csatlakozásra, ennek irányítására, vezetésére nem engedélyezik a megfelelő szakember felvételét.
Bővebben:
Magyarkanizsán még nincs orvoshiány, de lehet
|