Nem hivatalos becslések szerint a szerbiai otthonokból évente 50 tonna, lejárt szavatosságú gyógyszert lehetne összegyűjteni. Szintén nem hivatalos felmérések szerint a lejárt szavatosságú gyógyszerek java része a szemeteskukában végzi, azt pedig felesleges hangsúlyozni, hogy ez mennyire veszélyes a környezetre nézve.
Gyólai Karolina, a magyarkanizsai Egészségház megbízott igazgatónője szerint nem sokan viszik vissza a lejárt szavatosságú gyógyszereket, az a szokás, hogy sokáig otthon, zacskóban tárolják ezeket az orvosságokat. Azonban előfordul olyasmi is, hogy amikor a páciens már nem él, a hozzátartozók egész zsáknyi gyógyszert találnak, ami legtöbbször a szemétben kerül, szennyezve ezzel a környezetet.
A patikusok átveszik a lejárt szavatosságú gyógyszereket, nem is járhatnak el másként, hiszen a törvény által erre kötelezve vannak. A gyógyszertárakban jól látható helyen kell hogy helyet kapjon egy figyelemfelkeltő, sárga tárolódoboz, ahová a polgár bedobhatja a már nem használható orvosságot, de közvetlenül a gyógyszerésznek is adhatja. Magyarkanizsán éppen folyamatban van egy szerződés megkötése egy szabadkai céggel, amely a lejárt gyógyszerek megsemmisítésével foglalkozik.
Egy magyarkanizsai magángyógyszertárban is külön tárolókosár van elhelyezve, ebbe a lakosok betehetik a lejárt szavatosságú orvosságokat. A tulajdonosnő elmondta, komoly előírások szerint kötelező átvenniük minden gyógyszert, amit meg is tesznek, de sajnos felénk ennek a kultúrája még hagy kívánnivalót maga után.
Bővebben:
Mindenki másként csinálja
|