A magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola hetedikes és nyolcadikos, szerb és magyar tagozatos tanulóival tartott műhelymunkát február 22-én a belgrádi Menedékjogot kérők védelmével és segítésével foglalkozó központ. Szakemberei tíz szabadkai általános- és középiskolai foglalkozást követően jöttek el a Tisza-parti városba, hogy egy interaktív foglalkozás keretében tájékoztassák a diákokat a migránshelyzet kialakulásának okairól.
„Központunk minden szerbiai településen ott van, ahol létezik valamilyen kapcsolat az illegális bevándorlókkal. Valamennyien tudjuk, hogy számukra Szerbia csak egy tranzitország. Messziről jöttek, szinte senki sem tudja hogyan, mivel, milyen körülmények közepette, mennyi pénzük ment rá az útra. Itt, a félúton mi már leginkább igen meggyötört, elcsigázott, lerongyolódott állapotban találkozunk ezekkel az emberekkel, ami előítéleteket szül bennünk, pedig ők csak mielőbb szeretnék elérni kitűzött céljukat, azaz eljutni Nyugatra. Központunk egyik célja, hogy ne az előítéletekre alapozzuk a migránsok megítélését, hanem fedezzük fel az országukból való menekülésük valódi okát. Projektünk során kellő információt szereztünk arról, hogyan ítélik meg a polgárok a migránsokat, de azt is egyértelműen megállapítottuk, hogy jövetelük valós okairól a szerbiai emberek vajmi keveset tudnak. Úgy gondoljuk, hogy nem csak a polgároknak, de a fiatalabb generációnak is szüksége van a teljes körű információra ahhoz, hogy megértse, ezek az emberek vajon miért voltak kénytelenek elhagyni hazájukat, szülőföldjüket. A mai műhelymunkán a diákok nagyon nyíltak és őszinték voltak és meglepően sokat tudtak a migránsválságot kiváltó okokról. Reméljük segíteni tudtunk nekik a folyamatok megértésében, ahogyan azt is, hogy legközelebb talán másként gondolnak azokra, akik valami vagy valaki/valakik elől menekülnek. Műhelymunkánkat egy migránsválsággal kapcsolatos kiállítással is kiegészítjük, amit pénteken láthatnak majd az érdeklődők az iskola előcsarnokában” - mondta el Jelena Vinčić, a központ pedagógusa, a Menedékkérők és menekültek a szomszédunkban elnevezésű projekt koordinátora.
A migránsválság újfajta megközelítéseként értékelte a műhelymunkát Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere, aki Lackó Róbert migránsügyi megbízottal együtt figyelemmel kísérte a diákokkal való foglalkozásokat.
„Magyarkanizsának nem kell bemutatni a migránsválságot, nagyon is benne volt és benne van részben még ma is, nagyon is jól tudja, mivel járt annak idején a hatalmas emberáradat. Nagyon örülök neki, hogy erre az eseményre nálunk sor került, mert úgy érzem, hogy eddig mi egyoldalúan tekintettünk erre az egész történetre. Persze mindenki saját, elsősorban negatív tapasztalataira hivatkozik, ezek azonban nem annyira személyes tapasztalatok, mint inkább intézményhez vagy éppen károkhoz kötődnek. Ezen a nagyon hasznos foglalkozáson azt tapasztaltuk, hogy a migránsokat származási országuktól követi nyomon a központ, nem statisztikai adatként foglalkozik velük, hanem személyenként, férfiként, nőként, gyerekként követi sorsukat és azokat a kihívásokat, amelyekkel ők útjuk során szembesülnek. Nem mi generáltuk ezt a migránshelyzetből eredő kihívást, nem is mi fogunk neki véget vetni, de úgy gondolom, hogy mindent meg kell tennünk, hogy megfelelően reagáljunk ezekre a kihívásokra, emberileg is, intézményileg is és pénzügyileg is, hogy a lehető legkulturáltabb módon kezeljük ezeket a gondokat, méghozzá úgy, hogy közben a saját polgáraink legyenek az első és legfontosabb helyen” - nyilatkozta Fejsztámer Róbert polgármester.
Bővebben:
Iskolai műhelymunka a migránskérdésről Magyarkanizsán
Igyekeznek feltárni, milyen ismeretekkel rendelkeznek a diákok a migránsválságról
Segítség a menedékkérőknek
Műhelymunka az általános iskolában
|