Horgos március 11-én ünnepli a falu napját. A javaslat nyolc évvel ezelőtt született meg, hamarosan pedig az erre vonatkozó döntést is meghozta a helyi közösség tanácsa, éspedig annál az oknál fogva, hogy 1771-ben ezen a napon vette meg Kárász Miklós, a falu alapítója, a mai Horgos területét Mária Teréziától.
Március 11-én délután a falunappal együtt megtartották az 1848/49-es magyar forradalomra és szabadságharcra való megemlékezést is.
Az esemény a Kossuth Lajos utca egyik házának falán elhelyezett Kossuth-emléktábla koszorúzásával vette kezdetét. Miután a horgosi Asszonykórus a megjelentekkel együtt elénekelte a magyar Himnuszt, egy alkalmi szavalat hangzott el, ezt követően Fekete Zsanett pedagógus olvasott fel emlékező méltatást, a kórus pedig a Szózattal zárta a műsort. A műsor után az emléktáblára felkerült a Szabadkai Magyar Főkonzulátusnak, a Vajdasági Magyar Szövetség községi és helyi szervezeteinek, a Magyar Nemzeti Tanácsnak, Horgos helyi közösségének, a Bartók Béla Művelődési Egyesületnek, a balatonboglári cserkészcsapatnak és Horgos magyarországi testvértelepülésének, Öttömös községnek a koszorúja.
A megemlékezés a Havas Boldogasszony katolikus templom kertjében, a Kárász-család sírboltjánál folytatódott. A Himnuszt ezúttal a Fülemüle leánykórus adta elő, majd Sors Róbert tanácselnök olvasta fel Nagygyörgy Zoltán helytörténész összeállítását, amelyben az 1848/49-es eseményekre és Kárász Benjaminra, a forradalmi idők délvidéki kormánybiztosára emlékezett. Őket követően a kormánybiztos, egykori Csongrád megyei főispán emléktáblájára is felkerültek az emlékezés virágai.
A program a Kultúrotthonban folytatódott, ahol megnyílt a horgosi diákok által készített alkalmi helytörténeti és hagyományápoló kiállítás, majd a színpadon megkezdődött a falunapi művelődési műsor. A nemzeti ünnep és a falunap alkalmából a megjelenteket Sors Róbert mellett Juhász Bálint, a VMSZ elnökségének tagja és Fejsztámer Róbert községi elnök, Magyarkanizsa polgármestere köszöntötte. A kultúrműsorban a helyi óvodások és általános iskolások mellett felléptek a zeneiskola növendékei, a Bartók Béla Művelődési egyesület népdal- és néptánccsoportjai valamint zenekarai, a Barka hagyományápoló csoport, a horgosi József Attila Könyvtár és az Iringó civil szervezet tagjai is.
Bővebben:
Letöltés: Kossuth Lajos azt üzente,... – Falunap és emlékezés a magyar Forradalom és Szabadságharc eseményeire Horgoson
Március 15-ei megemlékezés és falunap Horgoson
Horgoson ma emlékeztek az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc hőseire
Megemlékezés és falunap Horgoson
Megemlékezés Horgoson
|