Szeptember végéig teljesen befejeződik a hét észak-vajdasági községet felölelő regionális hulladéktározó kiépítése. Októberben a szükséges engedélyek kiadását követően megkezdődhet a próbaüzem. Amint – 2018-tól pedig hivatalosan is – működni kezd, ez lesz az ország legkorszerűbb hulladékgazdálkodási rendszere, amely a kommunális hulladéklerakás tartós megoldását kínálja az Európai Unió irányelvei szerint.
Kikity Andrea, a szabadkai Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónője elmondta, hogy szeptember végéig teljes egészében elkészül az Orom és Békova között épülő regionális hulladéktároló. A projektumnak, valamint a Bánát, illetve Bácska északi részein épülő újrahasznosító udvarok kiépítésének beruházója az Európai Unió, a Szerb Köztársaság Mezőgazdasági- és Környezetvédelmi Minisztériuma és a helyi önkormányzatok. A körzeti hulladéktároló építését 2015-ben kezdték meg, de a tervek még korábban megszülettek, ugyanis a térségben keletkező hulladékot többnyire illegális szeméttelepeken helyezték el, egyre nagyobb környezeti ártalmakat okozva. Az Európai Unió 20 millió euróval, a szerb kormány környezetvédelmi és mezőgazdasági minisztériuma pedig 3,2 millió euróval támogatja a beruházást. A hét érintett önkormányzat, Magyarkanizsa, Topolya, Szabadka, Zenta, Kishegyes, Törökkanizsa és Csóka bő egymillió euróval járul hozzá a rendszer kiépítéséhez.
A Békova mellett található telep 46 hektáros területéből mintegy hat hektárt foglal el maga az úgynevezett lerakó részleg, mely mellett kiépült egy komposztálóüzem, ahol a szerves hulladékot dolgozzák fel. Emellett egy hulladékot kiválogató és újrahasznosító részleg is megépült. A lerakó részleg többszörös szigeteléssel épült. Az igazgatónő szerint nem fordulhat elő, hogy onnan bármi kiszivárogjon, beszennyezve a talajvizet. Ha teljesen elkészül, ez lesz Szerbiában az első átfogó hulladékgazdálkodási rendszer, amely a kommunális hulladéklerakás tartós megoldását kínálja az Európai Unió irányelvei szerint, és amely a Szerbia Köztársaság 2010 és 2019 közötti időszakra vonatkozó hulladékgazdálkodási stratégiájával összhangban készül el.
Bővebben:
Tartós megoldás hulladékügyben
|