Kishomokon áthaladva nincs az a szem, ami ne akadna meg egy új, hófehér gazdasági épületen, ami – Martonos irányából nézve - a derékszögű kanyartól balra terjeszkedik. Még nem teljesen befejezett, de bekerített és kapuval ellátott udvarán rend és tisztaság van. A bejáratnál már kiépült a járművek futóműveinek fertőtlenítésére szolgáló betongödör, az emberek cipőtalpának fertőtlenítése pedig az épület bejáratainál elhelyezett, vegyszerrel átitatott lábtörlőkön történik.
Az objektum a mindössze 20 éves kishomoki Szabó Viktor, fiatal mezőgazdasági vállalkozó, biomasszával fűtött, számítógépes vezérlésű, egy turnusban 30 ezer baromfi befogadására alkalmas csirkefarmja, amit hathatós családi támogatással hozott létre. A csirkebarátnak is nevezhető farmon a baromfi nincs ketrecekbe zárva, s noha az ő sorsuk is ugyanaz, mint a ketrecekben nevelkedőké, növekedésük alatt szabadon szaladgálhatnak, kapirgálhatnak, nem szenvednek a növekedésükkel egyre szűkebbé váló ketrecekben. A szupermodern épületben három ember dolgozik majd, akiknek gyakorlatilag csak felügyeleti feladataik lesznek, hiszen a vezérlőrendszer mindent megold helyettük. A farm a fiatal tulajdonos nevét viseli, elkészültével Szabó Viktor gyerekkori álma teljesedett be.
Szabó Győző, Viktor édesapja a környék legnagyobb tejtermelője. A szupermodern csirkefarm létrehozását az ő gazdaságának kiváló eredményei tették lehetővé.
“Ez a farm kétségtelenül a község, de valószínűleg szélesebb régiónk legmodernebb csirkefarmja. Számítógépes vezérlés irányít mindent. Kapacitása 30.000 baromfi, de jelenleg, első turnusként, csak 28.000 kiscsibe van benne. Ez egyfajta próba nekünk is, hiszen baromfitenyésztéssel eddig nem foglalkoztunk. Bízunk benne, hogy a rendszer hibátlanul működik majd és elég lesz az egy-egy ember a háromszor 8 órás állandó felügyeletre. Biomasszával, elsősorban szalmával fűtünk, hiszen földjeinkről elegendőt tudunk erre biztosítani, de van hűtőrendszerünk is, amire a nagy nyári kánikulák idején lehet majd szükségünk. A felhizlalt csirkék elszállítása után egyelőre kénytelenek vagyunk egy hosszabb fertőtlenítő szünetet tartani, mielőtt hozzuk az új szállítmányt. Emiatt évi hat turnust tudtunk csak betervezni, ami összesen 420 tonna feldolgozásra kerülő baromfit jelent, de ha sikerülne felhúznunk még egy ilyen objektumot, kiiktathatnánk a leállást illetve megduplázhatnánk kapacitásunkat, amire egyébként meg is van az engedélyünk. A beszállító és a felvásárló cég egy és ugyanaz, így nem gond a baromfi értékesítése sem. A farmot némi banki hozzájárulás mellett saját pénzünkből építettük, értéke több mint 300.000 euró, de a még hiányzó infrastruktúra kiépítésével ez az összeg biztosan növekedni fog. Noha talán az idén már nem lesz rá szükség, a hűtőrendszer lemezzel való borítását is el kell végeznünk, hogy a tél ne károsítsa a berendezéseket. Nagy-nagy köszönettel tartozunk a magyarkanizsai önkormányzatnak, amiért segített bennünket a dokumentumok és engedélyek beszerzésében. Ezen a téren sajnos egyedül nem ritkán áthatolhatatlannak tűnő akadályokba ütköztem” - mondta Szabó Győző.
Az avatóünnepségen a beruházásban közreműködők mellett megjelentek a falu képviselői, továbbá Horváth Gergely, Martonos helyi közösség elnöke és Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa polgármestere is.
“Gratulálok a Szabó családnak, amiért bele mert vágni egy ekkora vállalkozásba, az pedig külön öröm számomra, hogy ilyen fiatal a tulajdonos, még ha a család is áll mögötte, hiszen a mélyvízbe dobva kezdi gyűjteni a szakmai tapasztalatokat és működtetni ezt a csodálatos farmot. Igaz, hogy községünk területén a Prosperitati Alapítvány támogatásával nagyban folynak a nagyobb értékű mezőgazdasági beruházások, ez a farm azonban olyan beruházás, amihez az önkormányzat is csak közvetett támogatást nyújtott. Ez elsősorban abban nyilvánult meg, hogy segítettük Szabóékat a különféle engedélyek beszerzésében, hogy azok késése ne hátrálhassa az építkezés megkezdését. Ha minden egyes beruházásunk ilyen hatékony lenne és ügyes beruházóink lennének, akkor gondolom, hogy az a terv, hogy minél többen itthon maradjanak, és főleg a fiatalok megtalálják a boldogulásukat, hatékonyabban megvalósulna, hisz ennek feltételei az önkormányzatban biztosítva vannak” - hallottuk Fejsztámer Róbert polgármestertől.
Bővebben:
Nagy beruházás Kishomokon
Szupermodern baromfifarm Kishomokon
Korszerű csirkefarm nyílt Kishomokon
|