A páciensek már megszokhatták, hogy a Magyarkanizsai Egészségházban nemcsak a gyógyításra helyeznek nagy hangsúlyt, hanem a megelőzésre is figyelmet fordítanak.
Világnapok alkalmával rendszerint információs pultot állítanak föl az aulában, ahol a betérők értékes információkhoz jutnak, sőt legtöbbször olyan ajándékokat is kapnak, amelyek abban segítik őket, hogy minél egészségesebb életet élhessenek. Január 31-e a nemzetközi dohányfüst elleni harc világnapja, ebből az alkalomból ismét megmozdulást szerveztek az egészségházban. Ezúttal nemcsak tájékoztató jellegű nyomtatványokat osztottak ki, hanem arra buzdították a betérőket, hogy a tüdőgondozót is látogassák meg. Külön lendületet adhatott az is, hogy három személyt, aki részt vett a vizsgálaton, elláttak olyan készítménnyel, amely a leszokást nagyban elősegíti. A Tabex tabletták az igazgatónő elmondása szerint négynapi szedés után már azt eredményezik, hogy a dohányosnak esze ágában sem lesz rágyújtani, mivel erős hányingert és undort idéz elő az elszívott cigaretta.
– Nagyon jól tudjuk, hogy a dohányfüstben nemcsak nikotin, hanem más nagyon káros anyagok is vannak, amelyek függőséget okoznak, hanem sajnos még rengeteg olyan összetevőt is, amelyek számos megbetegedés előidézői lehetnek. Legtöbbször az érrendszeri és a szív megbetegedéseit idézik elő. Statisztikai adataink szerint száz dohányosból ötvennégyen betegednek meg, illetve a rákos megbetegedések okozója is lehet a dohányzás, száz dohányosból tizenhétnél diagnosztizálni effajta bajt. Megpróbáljuk az embereket motiválni a leszokásra. Már az általános iskolában minden tizedik gyermek kipróbálta a cigarettát, éppen ezért az a célunk, hogy a tanárokkal és a szülőkkel karöltve az egészségügyi munkások összefogjanak és megakadályozzák, hogy a gyerekek egyáltalán rágyújtsanak, de ha már ez megtörtént, akkor megpróbálják mielőbb visszafordítani ezt a folyamatot. Az új törvényeknek köszönhetően, melyek 2010-ben léptek életbe, a dohányosok száma csökkent. Akkor a lakosság fele dohányzott, most pedig ez az arány a harminc százalék alatt van – tájékoztatott Gyólay Karolina igazgatónő. Azt is kifejtette, hogy ezen a napon a passzív dohányzás veszélyeire is fölhívják a figyelmet. Mindennap várják a betegeket és a nem betegeket a tüdőgondozóban, ahol szakorvos vizsgálja meg őket. Az igazgatónő elmondása szerint, az akarat és a környezet támogatása nagyon fontos, ezért ők is segítenek a szakorvossal és a nővérrel, akik náluk dolgoznak. A rendelő jól fölszerelt, mindenük megvan, ami a precíz kivizsgáláshoz szükséges.
Magyarkanizsa községben a rákos megbetegedések esetében a tüdőrák vezető helyet foglal el, nagyon sok bronchitiszes és asztmás beteget is kezelnek.
Egykor a településekre is kijártak, hogy ott helyben is szűrővizsgálatokat végezzenek. A közeljövőben erre ismét lehetőség lesz.
Bővebben:
Segítenek a leszokásban
Dohányzás elleni harc Magyarkanizsán is
|