A magyarkanizsaiak körében már évek óta téma a helyi Visa Prom Kft. fafeldolgozó üzem általi légszennyezés kérdése. A helyiek a gyár kéményén időről-időre kibocsátott sűrű fekete füstre panaszkodnak. A kérdés tisztázása kapcsán sajtótájékoztatót tartottak az illetékesek.
A sajtótájékoztatón Horváth András, a vállalat projektmenedzsere elmondta, hogy a gyár csak fával tüzel, tehát a fafeldolgozó által hátrahagyott hulladékfát égetik el.
- A mi gyárunk semmiben sem különbözik a lakossági fafűfésű kályhák tüzelési módjától, tehát kizárólag fával fűtünk, azzal a különbséggel, hogy nálunk nagyobb mennyiségben folyik a tüzelés, de ez nem azt jelenti, hogy bármivel is nagyobb az emissziója, mint a lakossági kályháknak, amilyet bármelyik polgártársunk használ.
A sajtótájékoztatón az illetékesek elmondták, hogy pár évvel ezelőtt az önkormányzattal karöltve már beszereztek egy részecskeszűrőt az említett kéményre, amivel a hamut ki tudják szűrni, azonban a füst megmarad. Kovačević Milan, a Visa-Prom Kft. tulajdonosa elmondta, hogy az elmúlt hetekben azért volt szembetűnőbb a füst, mert a dolgozók nagyobb mennyiségű fát égettek el.
- Az elmúlt hónapban átalakítás alatt volt a fafeldolgozó, és valamivel sűrűbb és nagyobb mennyiségű füst volt, abból az egyszerű okból kifolyólag, hogy az emberek több hulladékot égettek, mert a darálógépet felújították. Az elégetett fák nedvességtartalma magasabb volt és minden tüzelés során oxigénhiány keletkezett, és amíg a tűz fel nem lángol, megjelenik a sűrűbb füst, ami elkerülhetetlen.
A gyárlátogatáson Fejsztámer Róbert helyi polgármester is jelen volt. Elmondta, hogy hivatalosan semmilyen panasz nem érkezett az önkormányzathoz az említett problémával kapcsolatban. Hozzátette, hogy a gyárban egyébként folyamatosak a környezetvédelmi ellenőrzések állami és önkormányzati szinten is.
- Egészségügyi szempontból a gyár nem lépi túl a törvényes határértéket. Az 5-6 évvel ezelőtti beruházás eredményeként részecskeszűrőt szereltek fel, tehát ami most a levegőbe kerül, az valóban a tüzelésből származó füst – mondta a polgármester.
Az illetékesek elmondták, hogy a szóban forgó kazán az 1960-as évek óta üzemel a gyárban, és a megoldás egyértelműen egy új kazán lenne. A beruházás több millió euróba kerülne, így a vállalat egyedül nem tudná finanszírozni. Hangsúlyozták, hogy ők is a probléma megoldásán dolgoznak, de ehhez állami vagy uniós támogatásra lenne szükségük.
Bővebben:
Szennyezi-e a levegőt a fafeldolgozó üzem?
A magyarkanizsai ládagyár illetékesei reagáltak a polgárok panaszaira
Mi füstöl Magyarkanizsán?
A Visa-Prom Kft.-ben egy nagyobb beruházásra lenne szükség a légszennyezés kezelésére
|