Szeptember utolsó szombatján a nemzeti összetartozás évének délvidéki zárórendezvénye keretében nyitották meg a Mini Délvidék parkot Tóthfaluban. A 25×50 méteres parcellát folyók szelik át, hegyek domborulnak, és apró makettek jelzik az idegenforgalmi szempontból fontos épületeket. Különleges és küzdelmes vállalás volt ez, de Faragó Zoltán, a Szabó Dénes Egyesület elnöke szerint érdemes volt küzdeni érte.
– Meglehetősen sokat utazom a világban, s elgondolkodtam, hogy nálunk, itt Tóthfaluban nincsenek hegyek, és folyó sincs, vagy más jelentős idegenforgalmi látványosság, ami miatt az utazó betérne hozzánk. Úgy gondoltam, ha a hegy nem megy Mohamedhez, akkor majd Mohamed megy a hegyhez. Ha nincs folyó meg hegy, hát építsünk! Hivatalosan a helybeli fiatalok kezdeményezték egy emlékpark létrehozását. 2016-ban már össze is jött az első százezer dinár, amelyből meg tudtuk csináltatni a terveket. A tóthfalui plébániától kaptunk egy 25 méter széles és 50 méter hosszú telket, ráadásul a falu központjában, és így elkezdődhetett az építkezés. Pénz híján építőtáborokat szerveztünk, önkénteseket toboroztunk, később nemzetközi építőtábort is tartottunk. Voltak itt törökök, angolok, spanyolok, portugálok, sok belgrádi fiatal is érkezett, meg anyaországi önkéntes is. Egyébként az anyaországiak segítettek a legtöbbet, munkában és pénzben is. Nem véletlen, hogy ilyen sokáig épült ez a Mini Délvidék park, avagy a Duna-makett. Mindig annyit tudtunk megcsinálni, haladni előre, amennyi pénzt kaptunk, de nem adtuk fel. Hittel és Isten segítségével sikerült megépítenünk. Az elmúlt 15 év alatt nagyon sok erőre és bizakodásra volt szükség – fogalmazott a Szabó Dénes Egyesület elnöke.
A tóthfalui park tulajdonképpen a Kárpát-medence déli része műholdfelvétel alapján leképezve, méghozzá méretarányosan.
– Egy műholdfelvétel alapján valósítottunk meg hegy- és vízrajzot. Ezen a parcellán négy nagy folyót építettünk meg, tehát a Duna, Tisza, Dráva és a Száva van megépítve, meg a Ferenc-csatorna, és hegyeket is építettünk, ami a műholdfelvételen megvan, illetve ami a parcellára ráfért, méretarányosan lekicsinyítve. Megépítettük a települések történelmileg fontos építményeinek a kicsinyített mását. Tehát a városokból nem az egész város került ide makett formájában, hanem a településre jellemző épületet készítettük el, amiről híres a város. Így van, ahol a városházát, templomokat vagy például Péterváradon a fordított vagy részeges órát építettük meg. Az első körben a legfontosabb látnivalókat emeltük ki, ami a Délvidéken található. Második körben majd folytatjuk tovább. Most 12 makett van a parkban. Ezek fémből készültek, mondjuk úgy, hogy ez volt az olcsóbb megoldás. A Mini Magyarország parkban műanyagból készítik a maketteket 3D nyomtatóval, majd utána patinázzák. Nálunk Ambrus Imre szobrász vállalta a makettek elkészítését. Az épületek is mind méretarányosak. Volt olyan, hogy centivel mértük körbe például a templomot, hogy pontosan meg tudja mintázni. Ambrus Imre készítette a folyókhoz a szobrokat is. Ezek a folyók szellemei, a vízköpők. A makettek mellé egy információs „könyvet” is kihelyeztünk, hogy a látogatót eligazítsuk – mondta Faragó Zoltán.
Bővebben:
Mini Délvidék park Tóthfaluban
|