A szőlészek, borászok munkájának eredményét nagyban meghatározzák a téli és tavaszi fagyok, nem véletlen tehát, hogy a szőlősgazdák szokásai az időjárást és a termést befolyásoló istenekhez fűződnek. A kereszténység elterjedésével is megmaradtak az ősi hitvilág termésjóslásai, s a védőszentek ünnepei fontosak a számukra ma is.
A szőlő védőszentjei közül január 22-én Szent Vince nyitja a sort. A gazdák őt tartják a bor védőszentjének, névnapja pedig termésjósló ünnep. Január végén van a "szőlővessző pálfordulója”, amikor már készülődik a tavasz, legalábbis kezd visszavonulni a tél. Szent Vincéhez kötődik a Vince-napi vesszővágás, amit Horgoson is megejtettek. A helybeli Szent Orbán Borlovagrend tagjai a Vince naphoz közeledve vizsgálták meg a vesszőket Farkas Károly szőlőjében.
Mit mutatnak a lemetszett vesszők? A kérdést Bíró Nándor borásznak tettük fel, aki a szakszerű metszés után szőlő- és borásztársaival megvizsgálta a vesszőket.
- Eddig nagyon meg vagyunk elégedve, nagyon szép a vessző, átnéztük a szemeket is, nincsenek megfagyva, tökéletesek. Reméljük, hogy ezután sem fagynak el, bár megfigyelhetjük, hogy kicsit csúszik, kitolódik a téli időjárás, s később van néha nagyobb probléma. Főleg ellenállóbb szőlőfajtákat termesztünk, amik nem olyan könnyen fagynak el, mint amilyen a cabernet, a merlot, a kékfrankos, a rizling. Ezek általában kibírják mínusz 18 fokig is.
- A gazda mit tud csinálni amellett, hogy az időjárás-jelentést lesi?
- Azt, hogy elvégzi az előzetes munkálatokat. Ha be volt takarva a szőlő, akkor a trágyát vagy a műtrágyát kiszórja. Úgy szoktuk mondani, hogy ezeket a hóra szórjuk. Igaz, hó most nem nagyon van, de reméljük, hogy lesz még. Megnézzük a támrendszereket, a drótokat, esetleg ezeket javítjuk ilyenkor. A szőlőben mindig benne kell lenni, mindig van mit csinálni. Az elmúlt néhány évben nem volt túl nagy hideg és engem pont ez aggasztott, mert a kártevők megmaradtak s behúzódtak a vessző héja alá, s azután az első meleg napokra előjöttek. Most örülök annak, hogy nincs ugyan mínusz 18 fok, de egyre hidegebb van éjszakánként, s ilyenkor elalszanak a vesszők. Nincsenek tele nedvességgel, s a nagyobb mínuszokat is kibírják.
Farkas Károly szőlősgazda több fajta szőlőt is termeszt mintegy 2 holdon. Vannak a felsorolt hidegtűrő fajták: cabernet, kékfrankos, rajnai rizling, valamint chardonnay is.
- A szőlő nagy részét eladjuk. Vannak állandó vevők, a csemegeszőlők termését meg a környékbeli piacokon értékesítjük. Nincs nagy haszon rajta, szeretetből csináljuk. Ha mindent felszámolnánk, minden munkát, akkor az sehogyan sem jönne ki pluszra. A levágott vesszőkbe én sem látok semmi hibát, eddig tökéletesek. Nem volt nagy fagy, hogy kárt tegyen benne. A kártevők ellen pedig majd megpróbálunk harcolni.
- A korábbi évek vesszővágásának jóslatai beváltak-e szüretkor?
- Általában a vesszővágáskor a jóslatok mindig pozitívok, viszont a késő tavaszi fagyok néha kárt tesznek, s megtizedelik a termést.
A vesszővágás mellett e naphoz egyéb babona is fűződik, miszerint fontos „követelmény”, hogy sok bort kell inni a bő termés érdekében, így a gazdák biztosak lehetnek abban, hogy ha fénylik Vince, ha nem, neve napja végül mindig mosolygósra sikeredik.
Bővebben:
Szent Vince megvigyázta a szőlő rügyeit Horgoson
Milyen lesz az idei bortermés?
|