A horgosi Kecsenovity testvérpár szülőföldünk turisztikai látnivalói után kutat
Mintegy hatvan kastély, középkori várak, Árpád-korabeli templomromok, természeti látnivalók, mindez Vajdaságban. Nem kell messzi tájakra utazni ahhoz, ha az ember gazdag túraútvonalat kíván magának összeállítani. Egy horgosi testvérpár, Kecsenovity Egon és Molnár Kecsenovity Erna kalandos utazásai úgy kezdődtek, hogy a hétvégi bevásárlás alkalmával kis időre letértek a főútról, hogy megtekintsenek egy közeli kastélyt. Ma már a vajdasági kastélyok közel felét látták. Mint mondják, azokra a helyekre mennek, ahová az osztálykirándulások alkalmával nem vitték el őket, pedig érdemes lett volna. Élményeikről szülőfalujukban tartottak egy vetítéssel egybekötött beszámolót, de más módon is arra buzdítanak mindenkit, hogy fedezzék fel maguknak Vajdaságot.
- Nagyon sok szép hely van a világon, de úgy véljük, hogy érdemes a saját szülőföldünket is megismerni, hisz itt élünk, itt nőttünk fel, s nagyon sok érdekes látnivaló van - magyarázza Erna.
- Hogyan állítottátok össze az útvonalat? - kérdezem Egontól.
- Ezt előre mindig jól meg kell tervezni. Amikor találunk valahol valami érdekeset, s utánanézünk annak a dolognak, akkor azt is megnézzük, hogy mi van még a környéken. Ha már úgyis arra visz az utunk, akkor szeretünk körbe nézni azon a területen. Mindig van egy-két kijelölt cél, ezek pedig hozzák magukkal a többit.
- Mikor összeállítjátok az útvonalat, mire vagytok elsősorban kíváncsiak? Épületekre, természeti kincsekre, esetleg kulturális javakra?
- Ez változó - mondja Erna. - Azt elmondhatom, hogy a kastélyokkal kezdődött minden. Ezért elsősorban az épített látnivalókra fókuszálunk.
Egon pici számadást ad:
- Ha összeszámoljuk, Vajdaságban körülbelül 60 kastély, illetve kastélyrom található. Ennek gyakorlatilag a felét sikerült megtekinteni, 30-31-et, ha jól számolom.
- Nagyrészük romos épület. Így is vonzanak benneteket?
- Nem mindegyik van rossz állapotban. Örülünk neki, ha olyat tudunk megnézni, amit szépen felújítottak. A romosak tövében meg azon gondolkodunk, hogy milyen volt itt az élet, egykor, hogyan nézhettek ki az építmények teljes pompájukban. Mindegyiknek van egy története - mondja Erna.
- A történetüket is kutatjátok?
- A történetüket is fel lehet általában lelni, mert úgy érdemes utazni, hogy tudjuk, hová megyünk és mi az, amit nézünk - bólint Egon.
A kérdésre, hogy melyik kastélynak volt a legérdekesebb a története, a testvérek szerint nincs egyöntetű válasz. Mindegyik épületnek más-más volt a sorsa. Egon azonban még hozzáteszi:
- A túrák alkalmával sokat fényképeztek. Mi lesz a sorsuk ezeknek a fotóknak?
Fotódokumetációk mindig készülnek, s összegezzük, hogy mit éltünk át egy-egy túra során. Van egy Facebook-csoport: Vajdaság és környéke turisztikai értékei. Ott posztolunk elsődlegesen, mert néhány ezer embert már ott is el tudunk érni. Ezt nem mi alapítottuk, de mi is nagyon szeretjük, mert nagyon hasznos információszerzésre és ezen képek bemutatására. Gondolkodtunk azonban már arról is, hogy ha tényleg bejárjuk egész Vajdaságot, akkor a tapasztalatainkat egy könyv formájában is összefoglaljuk a következő generációk tagjai számára - ígérik a testvérek.
A gyors interjú után kezdődik a vetítéssel egybekötött előadás. Kiderül, hogy a kastélyok mellett az aracsi pusztatemplom és Bács várának a felkeresése volt a legnagyobb élmény a számukra, pont amiatt, hogy monumentális építmények, főleg az utóbbi. Egy-egy út során azonban újabb kori alkotásokra is bukkannak, amik nem egy esetben meghökkentőek, így találtak rá például Begaszentgyörgyön Rocky Balboa filmhős szobrára, de érdekes látnivaló a folyó nélkül maradt kevepallosi híd is.
A kérdésre, hogy merre mennek legközelebb, egyöntetű a válasz: Dél-Bácskába és Szerémségbe. Jó utat a Kecsenovity testvérpárnak!
Bővebben:
Felfedezőtúrán Vajdaságban
|