Szeged és Magyarkanizsa természeti, kulturális értékeiről mutattak be rövidfilmeket április 28-én, csütörtökön a magyarkanizsai Cnesában. Az alkotások a CULTCAP program által szervezett filmes táborban készültek, szegedi és kanizsai diákok közös együttműködésével.
A program közel 168 ezer euró értékű Európai Uniós hozzájárulással jött létre. A pályázaton elnyert összeg egy részéből pedig a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény felújítására fordították.
A kisfilmek központi témája a Tisza és a Magyarkanizsa-Szeged határtérség természeti, kulturális öröksége. A CULTCAP program a régió filmes örökségének felfedezésére és bemutatására fókuszált. Ennek okán egy filmes tábort is szerveztek a programon belül, amelyen szegedi és kanizsai diákok is egyaránt részt vettek.
Mikola Gyöngyi, a projekt szakmai vezetője elmondta: „Készült egy játékfilm. Ez egy menekült tematikát dolgozott fel. A diákok írták a forgatókönyvet. Ők dolgoztak operatőrként, ennek a műhelynek a vezetője Oláh Tamás dramaturg volt. A második film egy dokumentumfilm volt a kanizsai fahalászokról. Ez is egy nagyon szép film lett. Nekem személy szerint ez tetszik a legjobban. De mindegyik film természetesen nagyon jó. Itt a műhely vezetője Iván Attila volt. A harmadik film pedig egy filmesszé, amikor bejártuk a járást és Kanizsát.”
A projekt fennmaradt összegéből az elmúlt másfél évben felújították a Cnesa Oktatási és Művelődési Intézmény épületét is. Többek között új technikai felszerelést szereltek be, de új padlóburkolatot is kapott az épület.
Fejsztámer Róbert polgármester elmondta: „Ez a fejlesztés nem csak a szoft jellegű, tehát nem csak az előadások, rendezvény jellegű dolgokra hegyezte a hangsúlyt, hanem voltak benne infrastrukturális beruházások is. Valójában a teljes intézmény itt Magyarkanizsán mondhatni teljesen megújult.”
A konferencia végén a filmeket is levetítették a felújított mozi- és színházteremben, valamint beszélgetni is lehetett a készítőkkel.
Bővebben:
Mozivásznon a Tisza és Magyarkanizsa természeti, kulturális öröksége
|