A magyarkanizsai CNESA Oktatási és Művelődési Intézmény versmondó szakosztályt indít még szeptember folyamán. A foglalkozásokat Ábrahám Gréta vezeti majd. Tőle érdeklődtünk a részletek felől.
– Tízéves kortól várjuk azok jelentkezését, akik érdeklődnek a szavalás iránt. Célunk a beszédkészség, a személyiség és az önbizalom fejlesztése. A szakkör során megismerjük a különféle versmondó technikákat, a légzésgyakorlatokat, erősítjük a színpadi jelenlétet. Mindezek mellett a heti rendszerességgel megtartott másfél órás foglalkozások alkalmával lámpalázat csillapítunk, fókuszálunk az érzelmi és a szociális készségeknek a mozgósítására, s testtudatot is fejlesztünk. Jelentkezni a Cnesa 024/4 873 043-as telefonszámán lehet. Ugyanitt részletes tájékoztatás is kapható. A szakkör munkájában a részvétel díjtalan köszönve Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alap támogatásának. Ez egy teljesen új kezdeményezés, a nagy örömünkre olyan gyerekek is jelentkeztek, akiket érdekel a versmondás, s reméljük, hogy az ő példájukon keresztül több gyereket majd be tudunk vonni ebbe a szakkörbe.
Miért jó verset mondani?
– Személy szerint egy verseléssel nemcsak egy versnek a megtanulását és átadását kapja a versmondó, hanem ezáltal beszédkészséget fejlesztünk, színpadi jelenlétet, hogy ki mer állni közönség elé a gyermek, el tudja mondani, amit szeretne, át tudja adni az érzéseket.
Gyakorlatilag egy ugródeszka?
– Szerintem igen. Itt kezdődik el minden, s később ezt az életük során fel tudják használni. Memóriafejlesztés szempontjából, a színészi készségeknek az egyik alappillérét fejlesztjük, hisz a színészetnek az egyik jó nagy része a szavalás. Akiből nem lesz színész, az is hasznát veszi, mert választékosan tud majd beszélni, amire mindenhol szükség van. Nagyközönség előtt a felnőttek nagy részének is nehézséget okoz a nyilvános beszéd, a gyermekeknek még inkább, ha valahová ki kell állni és elmondani a mondandójukat.
Hogyan működik majd a szakkör?
– Legelőször a résztvevők saját személyiségüket ismerik meg, hogy azt kibontakoztathassák. Azután jön majd a beszédkészség és a színpadi jelenlét fejlesztése, s csak azután indul a kiválasztott vers értelmezése, átbeszélése. Ha ezt az utat bejárjuk, akkor egy olyan szavaló válhat a gyermekből, aki önazonosan át tudja adni a versek mondandóját.
Bárkinek bármilyen vers megfelel, vagy ez is egy kicsit személyiséghez kötött?
– Minden gyermeknek megvan a saját stílusa, és nem szeretnénk azt, hogy egy adott verset ráerőltetünk a gyermekre, ha egyszerűen nem áll jól neki, vagy nem szereti. Remélhetőleg később a gyerekek maguk is a versek szerelmesei lesznek, s elkezdenek kutatni olyan költemények iránt, amelyeket szépen elő tudnak majd adni.
Versenyeken is részt vesznek majd később?
– Természetesen. A célunk az, hogy megszerettessük a versmondást a gyerekekkel, s versenyekre is el tudjunk velük menni.
Ha valaki csak most értesült, hogy szakkör indult, de szeretne jelentkezni, akkor az hol teheti meg?
– A továbbiakban is bárki jelentkezhet a Cnesában, illetve a megadott telefonszámon.
Bővebben:
Versmondó szakosztály indul a magyarkanizsai Cnesában
Versmondó szakkör indult Magyarkanizsán
|