A vasárnap esti néptáncgálával zárult Magyarkanizsán október 16-án a XVII. Nemzetközi Kukoricafesztivál. A háromnapos rendezvény célja az volt, hogy bemutassa, újra életre keltse a kukoricához, a kukorica betakarításához kapcsolódó hagyományokat, népszokásokat. Voltak kiállítások, kézműves foglakozások. Péntek este a Bodros tamburazenekar szórakoztatta a közönséget, majd táncházat tartottak. Szombaton az egésznapos programot vajdasági népzenészek gálaműsora koronázta, vasárnap pedig a háromnapos rendezvényt hazai és külföldi néptáncegyüttesek gálaműsora búcsúztatta.
A rendezvény szervezője a magyarkanizsai Tisza Néptáncegyesület volt, a támogató pedig az önkormányzat, az MNT, a tartományi oktatási és művelődési titkárságok.
Mikuska Judit szervezőt, a Tisza Néptáncegyesület alelnökét kérdeztük a rendezvényről.
- Nálunk a kukorica az a haszonnövény, amit nagyon sokan termesztenek. Mivel mi néptáncegyesület vagyunk, ezért a néptánc és népzene köré építettük a kukoricához kapcsolódó népszokásokat, hagyományokat, de bemutatjuk a kukoricából készült étkeket is. A célunk az volt, hogy a családok minden generációjának tudjunk színes programot biztosítani. Szerveztünk már kézi kukoricatörő, kukoricamorzsoló vetélkedőt, kukoricafosztást. Meghirdettünk már görhesütő versenyt is, hogy felelevenítsük, újból ismertté tegyük ezt a szokást. Az édes mellett sós ételek is készültek kukoricából, sőt még pálinkát is főztek. Valóban nagyon sokrétű volt a kukorica felhasználása. Ez az a növény, aminek minden részét felhasználták, még a szárát, a gyökerét is eltüzelték régen. Semmit nem dobtak ki, semmi nem veszett kárba. Pont a fesztivál előtt beszélgettünk az édesapámmal a kukoricapálinkáról és mondtam neki, jó ötlet lenne, ha a következő fesztiválra keresnénk valakit, aki készítene ilyet, hogy az is része legyen a fesztiválunknak.
Gyermekjátékok is készültek kukoricából. Pontosan mely részeiből?
- Csutkából, de csuhéból is sokfajta játék készült, főleg babák, a szárból állatfigurák, de használati tárgyak is készültek az edényalátéttől kezdve a táskán át egészen különféle dekoratív elemekig.
Mikuska Károly szervezőt a kukoricapálinka készítésének a módjáról faggattuk.
- Többféle módja van a kukoricapálinka készítésének. Van, aki megsüti kiskenyérnek a kukoricadarát, s utána búza csírából csinálnak oltót, azzal lehet megindítani a forrását, de úgy is készülhet, hogy csak kukoricadarát használnak, s a búza csírából készült búzamálét öntenek rá, s elfolyósul az egész. Nagyon sok pálinkát lehet a kukoricából főzni.
Milyen íze van a kukoricapálinkának?
- Kukoricaíze. Van, aki nagyon szereti, van, aki egyáltalán nem issza. Főztünk egyszer kukoricapálinkát. Valaki meghallotta, hogy főzünk, eljött, hogy neki kellene öt liter, mert utoljára legénykorában ivott ilyet, s még mindig a szájában van az íze. A hitványabb pálinkák közé tartozik, a gyümölcspálinka az mégiscsak gyümölcspálinka.
Zvara Edit martonosi kézműves kukoricacsuhéból készült tárgyakat árult a magyarkanizsai Kukoricafesztiválon.
- Hosszadalmas folyamata van a csuhétárgyak készítésének. Először ősszel begyűjtjük a csuhét. Megszárítjuk, zsákba rakjuk, feltesszük a padlásra szellőzni. Amikor akarok vele foglalkozni, kiválogatom, megvizezem.
Hányféle tárgyat készít?
- Harmincvalahányat. Kisebb-nagyobb dísztárgyakat, használati tárgyakat. Készül kistáska, ami nagyon praktikus a zacskó helyett, fakanáltartó a konyhába, ami nagyon szép. Van kenyereskosár, szakajtó, alátét. A vevők általában megkeresnek, hogy mit szeretnének, nem kell nekem piacokra mennem, otthon fogadom a rendeléseket. Van érdeklődés. Nem sokan foglalkoznak csuhéfonással. Én ezt egy idős nénitől tanultam, sajnos már meghalt, de ő is itt van köztünk minden tárgyban, technikában.
A gyerekek is örömmel vettek részt a Kukoricafesztivál különféle foglalkozásain. Van tehát remény arra, hogy az a tudás, ami a kukorica felhasználásának különféle módjaihoz kapcsolódik, tovább hagyományozódik. Egyelőre csak csutkavárakat készítettek, csuhét fontak, de biztos, hogy később sokan megpróbálnak majd görhét sütni, esetleg kukoricapálinkát főzni is.
Bővebben:
A hétvégén minden kukoricából készült Magyarkanizsán
A kukoricának minden részét felhasználták
Színes programok a XVII. Nemzetközi Kukoricafesztiválon
Díjesővel kezdődött a Kukoricafesztivál
A lábujjtól a fejbúbig – a csutkától a szemig
|