Gyermekkacaj és vastaps visszhangzott péntek délelőtt a horgosi művelődési ház nagytermében, ahol megrendezték a 17. Diákszínjátszó Fesztivált. Hat vajdasági iskola 10 színjátszócsoportja mutatta be produkcióit a háromtagú zsűrinek és a gyermekközönségnek, amely színültig megtöltötte a horgosi művelődési ház nagytermét. A legőszintébb ítész a gyerekközönség, s reakcióikból ítélve jól sikerültek az idei produkciók, de felnőtt szemmel is meg lehetett állapítani, hogy a Covid-időszak után, amikor újra együtt lehetnek az osztályok, s bőven van idő, ismét kiváló produkciók születtek.
A Diákszínjátszó Fesztiválról elsőként Somogyi Ilonát, a szervező Kárász Karolina Általános Iskola igazgatóját kérdezzük.
- Az elképzelés az volt, hogy a gyerekek meg tudják mutatni magukat, a színészi képességeiket, hogy játszanak, társaiknak örömet okozzanak, s ez maximálisan teljesült. El tudom mondani, hogy a színjátszócsoportok száma is szaporodott. Most például hat iskola tíz produkciója vesz részt a fesztiválon: a bácskossuthfalvi Idős Kovács Gyula Általános Iskola, a palicsi Miroslav Antić Általános Iskola, az oromhegyesi Arany János Általános Iskola, a magyarkanizsai Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola martonosi kihelyezett tagozata, illetve a Kárász Karolina Általános Iskola horgosi és kispiaci Móricz Zsigmond kihelyezett tagozata.
Kispiacon állandó színjátszócsoport működik az iskolában, s általában a kispiaci produkciók is azok között vannak, amelyek kimagaslanak a többi közül a fesztiválon. Tillinkó Judit az egyik felkészítő tanár.
- Olyan értelemben állandó a csoport, hogy néhány kolléganővel rendszeresen foglalkozunk a gyerekekkel és évről évre indulunk minden színjátszó versenyen. Kávai Bózsó Ildikó kolléganőmmel hoztuk létre most ezt a darabot. Tavaly a kispiaci harmadikosok részt vehettek az Erzsébet-táborban a Balatonon, egy hétig ott nyaraltak, ez volt a jutalmunk. Mindenféle hasznos foglalkozásokon is részt vettünk, az egyik napot színészkedéssel töltöttük ott is.
Özvegy Kata és Kávai Kata a kispiaci csoport tagjai. Mire jó a lyukas zacskó? Erről szólt az előadásuk. A lyukas zacskó lehet kapucni, trombitasíp, ejtőernyő, de zizegő is, sorolják. A kérdésre, hogy hogyan lehet egy ilyen témából egy előadást elkészíteni, a két Kata lelkesen magyarázni kezdi, hogy elengedték a fantáziájukat és kitalálták, hogy mire lehet jó egy zacskó. Az egész csapat ötletelt. Azt mondják, azért jó szerepelni, mert akkor beleélhetik magukat a mesékbe.
Grgić Nikoletta, G. Erdélyi Hermina és Gregus Zalán alkotta idén a zsűrit.
Nikoletta elmondta, hogy neki ez lesz az első zsűrizése.
- Pár évvel ezelőtt még én is diákszínjátszottam, próbálok visszaemlékezni, hogy anno milyen instrukciókat kaptunk, de mindenféleképpen szeretném motiválni a gyerekeket arra, hogy ha szükséges, akkor azon javítsanak, s legyen fontos számukra az, amit és ahogyan csinálnak, mert szerintem is nagyon fontos.
Mik a tipikus hibák, amiket kezdő színészek elkövetnek? - kérdeztük G. Erdélyi Herminát.
- Léteznek hibák, akár kezdők, akár nem, hiszen diákszínjátszókról beszélünk, kezdve attól, hogy háttal állnak a nézőknek, vagy hogy vontatottan mondják a szöveget. Ami a legfontosabb egy-egy előadásnál, amit én a legfontosabb szempontnak tartok az az, hogy a gyereket a játszás kedve, a játszás heve elragadja. Olyankor nagyon csodálatos előadások születnek a színpadon, mert látszik, hogy a gyerek örömmel játszik.
Gregus Zalán a legutóbbi versenyen is jelen volt, miket tapasztalt? - kérdeztük tőle.
- Tavaly is azt hangsúlyoztam, s az az egyik legszebb élményem, hogy egy monodrámát láthattam egy kislány előadásában. Évről évre tapasztalható a fejlődés, a felkészítő pedagógusok és a szereplő gyermekek részéről is. Látszik, hogy ha egy csapat már több éve részt vett a találkozón, akkor egyrészt fel is ismerünk arcokat, másrészt látjuk, hogy haladnak előre.
- Mennyire jó a darabválasztás? A felkészítő tanárok jó darabokat választanak?
- Ez is egy olyan dolog, hogy kinek milyen a habitusa, milyen műfajt szeret. Komédiát hoz vagy komolyabb témát választ. Most láttuk, hogy vannak egyféle alkotói projektek. Az egyik csoport az iskolán belüli erőszakkal foglalkozik. Pedagógusfüggő, hogy ki mit választ. Az pedig, hogy mindezt hogyan adaptálja, hogy miként sikerül a témát színpadra vinni, az ismét egy másik kérdés.
Mennyire fontos, hogy ötletes legyen egy jelmez? - kérdeztük ismét G. Erdélyi Herminát.
- Nagyon fontos, hogy benne legyen a szellemesség, a kreativitás, de ez is a kivitelezőktől függ. Én már láttam olyat, hogy a gyermekek önmaguk tervezték a jelmezt és a díszletet is. Ezért mondom, hogy ez egy olyan csapatmunka, hogy ha öröm van benne, akkor az a díszletben és jelmezben is megmutatkozik.
A zsűrinek nehéz dolga volt, hisz több kategóriában osztottak díjakat. Az alsós osztályok közül a martonosi iskola Az öt testvér című bábjátéka lett a legjobb. A felkészítő tanár Farkas Edina. A legjobb felsős előadásnak a horgosiak Kőmíves Kelemen című darabját találta a zsűri, ami Harmat Hajnalka vezetésével készült.
A zsűri reméli, hogy néhány gyerek nem fordít hátat a színészetnek felnőtt korában sem, talán lesz, aki ezt a hivatást választja, de a legfontosabb, hogy most örömmel játszottak a színpadon.
Bővebben:
Vastaps a 17. Diákszínjátszó Fesztiválon, Horgoson
Diákszínjátszó Fesztivál Horgoson
|