Mindig nagy öröm, amikor egy földink sikert ér el, legyen az bárhol is. A horgosi származású dr. Kecsenovity Egon az anyaországban él és tevékenykedik, de útja Horgosról indult, Zentán folytatta tanulmányait, majd a felsőfokút egészen a doktoriig már Magyarországon fejezte be. A feltörekvő fiatalokat ösztönzőleg és elismerésül díjjal tüntetik ki, ami jelentős presztízzsel is jár. Egon a napokban vehette át a Junior Prima díjat.
A Magyar Tudományos Akadémia épületében örvendeztették meg azzal az elismeréssel a fiatalokat, melyet a Magyar Fejlesztési Bank és a Prima Primissima Alapítvány 2007-ben hozott létre. A Junior Prima díj Magyar tudomány kategóriájának mostantól büszke birtokosa a vegyész dr. Kecsenovity Egon. Ahogy az a leírásban áll, az elismerést azok a 33 év alatti fiatal tudósok kaphatják, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez.
Akiknek az útja itthonunkból otthonunkba vezet, gyakran eltűnnek a szemünk elől, de az ilyen elismerések azért mindig emlékeztetnek rájuk, és felhívják a figyelmet, ők pedig, mint esetünkben is, készségesen, szülőföldjüket és gyökereiket nem feledve mesélik el az útjukat.
A friss doktori cím után, amiért keményen meg kellett dolgozni, itt egy elismerés is. Milyen tevékenységgel érdemelted ki?
– Anyagmérnök alapszakon, majd vegyészként szereztem diplomát a Szegedi Tudományegyetemen. Ez a párosítás egy kettős nézőpontot adott számomra: egyrészt egy mérnöki látásmódot és hozzáállást, emellett pedig egy természettudományos alapú, kutatói attitűdöt is megtanultam. Ez a vegyes nézőpont az egyetem Kémia Doktori Iskolájában megszerzett doktori címhez vezető úton, illetve sok egyéb projektben is igencsak hasznosnak bizonyult. Erre jó példa az elmúlt években végzett munkám, mely egy éppen aktuális kutatási területhez, a szén-dioxid elektrokémiai redukciójához és a hozzá kapcsolható fejlesztési munkához köthető: nanokompozit elektródokat állítottam elő olyan fotoelektrokémiai reakciókhoz, melyekből hasznos termékek (például szén-dioxidból metanol vagy etanol) keletkeznek. Ezenfelül jelenleg a szén-dioxid gázfázisú redukciójával, illetve a szükséges elektrokémiai cellák/rendszerek tervezésével, fejlesztésével foglalkozom. Eme tevékenységnek gyakorlati jelentősége némely ipari alapanyag, például a szén-monoxid vagy az etilén gáz előállításában mutatkozik meg oly módon, hogy a felhasznált szén-dioxid nem kerül a légkörbe, hanem újból fel tudjuk használni ezen folyamatok során, hasznos, eladható terméket létrehozva belőle. A technológia elterjedése és ipari felhasználhatósága érdekében fontos tevékenység az ilyen típusú elektrolizáló cellák tervezése és létrehozása, amelyből ugyancsak jelentősen kiveszem a részem. Munkám egy másik, nagyon fontos része olyan egyedi tesztállomások kialakítása és tervezése, amelyben a fejlesztett elektrolizáló cellák elektrokémiai tulajdonságainak jellemzése, azok ipar számára releváns időkereten át történő automatikus működtetése széles, akár dinamikusan változó paramétertér mentén is megoldható. Az ebben a munkában alkalmazott újító jellegű ötleteim jelentősen hozzájárultak a témakörben elért sikerekhez, amit a rangos tudományos folyóiratokban megjelent publikációk száma és két szabadalmi bejelentés is bizonyít – vélhetően ezen eredmények segítettek a díj elnyeréséhez.
Bővebben:
Száz jelölt közül a legjobb dr. Kecsenovity Egon
|