Hazai termékek bemutató sorozata indul ma, péntek este Magyarkanizsán a Kanizsa Turizmus Kft. és a horgosi Bálint Pincészet szervezésében. A sorozat célja helyi, községbeli termékek bemutatása és népszerűsítése.
Az első esten Bálint Ákos borászt és borait ismerhetik meg 20 órától az Art Caféban. Az elképzelésekről és a borkultúránk állapotáról Bálint Ákost kérdeztük.
- A boraink minél szélesebb körű megismertetése a cél, tehát hogy minél többen tudják azt, hogy mivel foglalkozunk, milyen borokat készítünk itt a homokvidéken, Magyarkanizsa községben. Kilenc-tíz fajta borunk van, ma este öt borral készülünk, két fehérrel, egy rozéval, s két vörösborral. Ezeket tudják majd megkóstolni a bejelentkezett vendégek. Az ilyen borkóstolók leginkább baráti beszélgetések szoktak lenni. Mindenki mond véleményt a borról, mennyire ízlik, kinek ízlik, kinek nem, s miért. Kötetlenül beszélgetnek a társaságok egymás között, meg velünk is, hisz mi is ott vagyunk, s válaszolunk a kérdésekre.
Hogyan látják, a borkultúra nálunk most milyen szinten van?
- Feltörekvőben van. Mind többen választják a borokat, s az az igazság, hogy most már egyre többen foglalkozunk borászattal, s valóban nagyon jó borokat lehet találni itt a környékünkön.
Hogyan lehet a bort népszerűsíteni, Amikor egy borászhoz fordul a vendég, mi alapján tud ajánlani neki kóstolni valót?
- Mindenki mást szeret, nincs két olyan ember, aki ugyanazon borokat szereti, s mást nem, csak azt. Ezért jó, hogy széles a borsorunk, a palettánk, mert mindenki megtalálja a számára megfelelő bort. Az ételek mellé is kínálunk borokat, s az ételek nagyon meghatározóak, hogy milyen étel mellé milyen bort fogyasszunk. Így próbáljuk eltalálni a hozzánk ellátogató vendégek, vásárlók igényeit.
Milyen borok iránt van a legnagyobb érdeklődés?
- A világfajták előtérben vannak, azokat ismeri a szélesebb borfogyasztó közönség, de egyre többen keresik a helyi specialitásokat is, tehát az őshonos fajtákat. Nálunk például a kövidinkát, ezerjőt, kadarkát, a szlankát, magyarkát. Viszont még mindig a világfajták viszik a prímet.
Mennyire számít az, hogy a borászatok miként dolgozzák fel a szőlőt? Az egyéni praktikák mennyit számítanak?
- Minden borászatnak megvan a kis titka, amit féltve őriznek. Van, aki vásárolja a szőlőt, mások, így mi is magunk termeljük. Erre büszkék vagyunk, mert a szőlőt végig követjük a rügyfakadástól egészen a szüretig és tudjuk, hogy miből készítjük a borainkat.
Terveznek-e még hasonló bemutatókat?
- Igen. Évente két-három alkalommal szoktunk tartani boresteket, reméljük a ma esti rendezvény sikerét, s utána újabbakat is szervezünk majd.
Bővebben:
A helybeli termékeket népszerűsítik Magyarkanizsán
|