Magyarkanizsai és orosházi nyugdíjasegyesületek közösen szerveznek vajdasági és anyaországi kirándulásokat az érdeklődő tagság számára. Bejárták már a Bácskát és a Bánságot, most a Szerémség magyar történelmi emlékhelyeit tűzték ki úticélul, csak egy megfelelő pályázatra várnak. Bálint Istvánt, a Magyarkanizsai Községi Nyugdíjas-egyesület elnökét és Jenei Erzsébetet, a magyarkanizsai helyi szervezet elnökét kérdeztük az idei tervekről.
- Az orosházi egyesület kérése volt, hogy mutassuk be neki Vajdaság régióit - magyarázza Bálint István. - Természetesen cserébe ők pedig magyarországi tájakra kalauzolnak el bennünket. A belügyi dolgozók nyugdíjasainak szakosított szervezete keretében kezdődött még az együttműködés, ahol korábban tevékenykedtem, s akkor bemutattuk partnereinknek elsőként Bácska látnivalóit. Tóthfaluban voltunk elszállásolva. Az első nap megérkeztek az orosháziak, a második napot a faluban töltöttük, a harmadikon ellátogattunk több településre Szabadkától Zomborig, s megtekintettük a nevezetes épületeket, kulturális emlékeket. A rákövetkező évben, de még a Covid előtt, amikor még lehetett utazni, Bánságban volt egy találkozó. Ez szintén háromnapos kirándulás volt. Törökbecsén voltunk elszállásolva. Voltunk Eleméren, megnéztük az aradi vértanúnk emlékhelyét. Most egy újabb programot tervezünk, s közösen szeretnénk pályázni egy szerémségi út megvalósítására. Ez hasonló lenne az előző kettőhöz. Ha a kirándulóbusz 50 férőhelyes lenne, akkor 25 magyarkanizsai és 25 orosházi nyugdíjas vehetne részt az utazáson.
Már tervezik a szerémségi útvonalat is. Mindenféleképpen megtekintenék Karlócát. Tervben van Zimony is, ahol a Gárdos dombon felkeresnék az egykori Hunyadi vár maradványait és az ott emelt emléktornyot. Ez a történelmi Magyarország egyik legdélebbi emlékhelye. Nem szeretnék elmulasztani Maradék meglátogatását sem, most kapcsolatokat keresnek a faluban, hogy valaki útikalauzuk legyen a szerémségi magyar településen.
A magyarkanizsai nyugdíjasok nagyon szeretik a kirándulásokat, s rendszeresek az ilyen programok, mondja Jenei Erzsébet.
- Minden alkalommal megteltek az autóbuszok a kirándulások alkalmával a tavalyi év során is. Nagyon érdeklődnek a nyugdíjasok az ilyen lehetőségek iránt, s ha be tudjuk kapcsolni a programba a község többi települést is, akkor egy-egy ilyen kirándulás még több embert meg tud mozgatni. Tavaly is nagyon sok helyen voltunk. Zomborban megtekintettük a Milan Konjović Képtárat, Szabadkán megnéztük a zsinagógát, mert még sokan nem látták belülről. Palicson is voltunk, mert ott is egyre több a látnivaló. Belgrádba is elutaztunk, voltunk a nándorfehérvári várban, de a város fontos épületeit is megtekintettük. Voltunk Ohridban, Bécsben, a karácsonyi vásáron, de Magyarországon is több helyen jártunk.
Jenei Erzsébet szerint általában minden hónapra jutott egy vagy két kirándulás, s az érdeklődés sokszor olyan nagy, hogy nem jut mindenkinek hely az autóbuszban. Remélik, hogy idén is folytathatják szűkebb pátriánk és a régió látnivalóinak a felfedezését.
Bővebben:
Együtt fedezik fel Vajdaságot magyarkanizsai és orosházi nyugdíjasok
|