Hétről hétre egyre csökken a tej felvásárlási ára, közben a tejtermelőknek egyre nagyobbak a költségeik. Egyebek mellett folyamatosan ügyelniük kell arra, hogy az aflatoxin mértéke ne lépje túl a megengedett szintet. Sok helyen már át sem veszik a felvásárlók a tejet a külföldi behozatal miatt. Magyarkanizsa Községben több tejtermelőnek fel kellett számolnia a gazdaságát.
Nehéz helyzetben vannak a tejtermelők. A tej felvásárlási ára hétről hétre csökken, és egyre többet hallani, hogy sok helyen már át sem veszik a tejet. Az oromi Madár Józsefék elmondták, eddig még minden alkalommal átvették a tejet, de mindössze 44-45 dinár a literjének az ára. „A helyzet tarthatatlan, muszáj lesz a tehénállományt felmondani, mert egyszerűen nem jövünk ki vele. Nem tudjuk, hogy ezt mi idézte elő, vagy miért kellett ennek így lenni. Ez szeptemberben kezdődött azzal, hogy tejhiány lesz, akkor hozták be a tejet, a kivitelt betiltották, aztán pár hónapig aránylag jól nézett ki a dolog, elég szépen kaptuk a tejpénzt, utána kezdett mindig csökkenni.”
Az aflatoxin továbbra is megtalálható a tejben. A tejgyárak folyamatosan módosítják a felvásárlási feltételeket, ami miatt nehéz helyzetbe kerülnek a tejtermelők. Bata Erzsébet, a Gazdakör elnöke elmondta: „A tavalyi termés, ami most takarmányul szolgál a jószágoknak, mérgező anyagokat tartalmaz, tehát benne vannak azok a spórák. Ez ellen a tenyésztők védekeznek úgy. ahogy tudnak, és anyagilag is úgy, ahogy megengedhetik maguknak. Méregtelenítő takarmánykiegészítőket kell adni a jószágoknak, a higiéniát, fejő higiéniát, jószág higiéniát maximálisan be kell tartani. Ezt saját érdekében minden termelő megteszi.”
A gazdák aláhúzzák, a tehenek után járó támogatások, valamint a literenkénti 15 dináros tejprémium is késik. Van, hogy a termelőknek három hónapot is várni kell a támogatások kifizetésére.
Bajban vannak a magyarkanizsai tejtermelők is
|