Nagyot is szabad álmodnia egy kis közösségnek, ha összefog, mert meg tudja valósítani. Ezt bizonyítja Tóthfalu példája. Az 500 fős település lelke Utasi Jenő plébános, akinek a vezetésével korábban sportakadémia, labdarugópálya létesült, most pedig egy új sportcsarnokot avathattak fel. Vajdaság egyik sportközpontjává válhatott a falu biztosítva a település fejlődését és fennmaradását.
A Kaszap István Kollégium sportcsarnokának június 6-ai ünnepélyes avatását számos közéleti személyiség mellett megtisztelte jelenlétével Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár is, aki kiemelte, hogy június 10-én lesz két esztendeje annak, hogy az alapkövét letették az épületnek:
- A nemzeti összetartozás napja után máris átadhatjuk ezt a létesítményt. Közel 520 millió forintos beruházásról beszélhetünk, s ennek köszönhetően több sportág kapott otthont. Nemcsak ezt a kicsiny, 500 lelkes magyar falut szolgálja ez az épület, hanem gyakorlatilag a környékbeli településeket is Magyarkanizsától szinte Szabadkáig. Jó látni, hogy a Kaszap István Kollégium az elmúlt években milyen fejlődést tudhat maga mögött. Az elmúlt 20 évben felújították a templomot, az iskolát, az iskola konyháját, műfüves pályát adhattunk át, mini emlékpark létesült, ami a Délvidéket mutatja be, most pedig elkészült ez a sportkomplexum. Mindannyian méltán lehetünk erre büszkék, hiszen a sport a nemzeti identitás megőrzése szempontjából kiemelkedő jelentőségű - hangsúlyozta Potápi Árpád János.
Csoda az, hogy egy pici település, mint amilyen Tóthfalu, megvalósított egy ilyen beruházást, de nemcsak ezt, viszont ez a leglátványosabb, mert nagy létesítmény, mondta Makray Katalin olimpiai ezüstérmes magyar tornásznő, aki ugyancsak részt vett az ünnepségen.
- Én 12 évvel ezelőtt voltam itt először, s már akkor elbűvölt Utasi Jenő atyának a személyisége, az elhivatottsága és a hite. Hitt abban, hogy mindezt megvalósítja. Akkor még nem volt focipálya, csupán kezdett alakulgatni ez a dolog, s egy csoda történt! Egy példa a magyar közösség számára, s példa mindenkinek, aki nem magyar, csak szeretne valamit elérni. Csak hinni kell, összefogni, mert anélkül nem megy, s megcsinálni - fogalmazott Makray Katalin.
A vajdasági magyar sportstratégia Tóthfaluból indult, nyilatkozta a sajtónak a megnyitón Pásztor István, a VMSZ elnöke:
- Ez a vajdasági magyar sportstratégiánk talán időrendi szempontból az első lépése volt, amit az atya lépett meg. Azután következett a TSC akadémia, majd a birkózó akadémia, illetve sok minden más is alakult. Másrészről itt Tóthfaluban kialakult egy olyan központ, amelyik a nevelés, s az emberi lét szempontjából a három fontos alappillért próbálja biztosítani: az erkölcsi megerősödést, a fizikai erőnlétet, s a szellemi fejlődést. Azt gondolom, hogy mindaz, ami Tóthfaluban történt és történik, az példaérétkő, annak a rendszernek az első eleme, amit majd sok helyen fel kell, hogy építsünk - mondta a VMSZ elnöke.
A sportkomplexum még jobban össze fogja kovácsolni a közösséget, mondta Utasi Jenő atya az átadón.
- Most kezdődik az igazi életünk, hiszen mostantól ez a lehetőség adott. Ha most ezt kihasználjuk, minél jobban tömegesítjük a sportéletet, a fiatalokban kialakítjuk ezt az igényt, elérjük célunkat. Kulturális rendezvényeket is tarthatunk, egyházi rendezvényeket is püspökségi szinten, ilyenek már voltak is. Ezek szervezését felerősítjük, s amit hangsúlyoztam is, hogy a lelki, a szellemi és a testi odafigyelés gyermekeinkre nagyon fontos, hiszen így tudunk kinevelni néhány év alatt egy nagyszerű felnőtt nemzedéket - fogalmazott Utasi Jenő.
Az 1500 négyzetméteres sportcsarnokot a tóthfalui polgárok, kicsik és nagyok is használhatják majd, helyszíne lesz nemzeti ünnepeknek, egyéb társadalmi eseményeknek is.
Tóthfalu: Egy kis közösség nagy összefogásának eredménye
Átadták az új sportcsarnokot Tóthfaluban
Testnek, léleknek és szellemnek javára
|