Horgoson működik egy kicsi kovácsműhely, ahol csak kovácstűz és kalapács található, a mester pedig csupán kézi erővel munkálja meg a vasat. Berényi Mihály a hatvanas évek elején állt inasnak egy híres horgosi kovács mellé.
Berényi bácsi közel hatvan éve kezdett el kovácsmesterséggel foglalkozni, azonban a sors úgy hozta, hogy más területen helyezkedett el, így ezt a szakmát csak hobbiként űzte. Nyugdíjba vonulása után ismét kalapácsot ragadott. Egyedi késeket, kerti szerszámokat és dísztárgyakat készít.
- Az életben sok mindent csináltam, de mindig a kovácsszakma volt a hobbim, és most, hogy nyugdíjas lettem, most már visszatértem teljesen a hobbimhoz. Én mindent kézzel csinálok, nekem gép otthon nincsen, csak a kovácstűz meg a kalapács - mondja Berényi Mihály.
Alkotásai ugyan kézzel készülnek, azonban kései és szerszámai kicsorbíthatatlanok – mondja a 72 éves mester. A mesterség régi fortélyait alkalmazva dísztárgyakat is készít, amelyeknek köszönhetően már elismerésben is részesült.
- Én a MIRK-en már többször voltam első helyezett kézi gyertyatartókkal és a pici kis patkókkal. Például azt a gyertyatartót, azt a hármasat, azt a horgosi anyakönyvvezető tálalta el, hogy csináljak. Ő rátesz három gyertyát, kettőt meggyújt, a harmadikat nem. Mikor összeadja a két fiatalt, akkor a két fiatal megfogja a két gyertyát, meggyújtja a középsőt ezt a kettőt eloltja, hogy szimbolikusan most már közös az életük.
Berényi Mihály nagy szeretettel mesél a kovácsmesterségről, amely az elmúlt évtizedek alatt jelentősen átalakult. A gépesítés miatt a kézi szerszámok lassan feleslegessé válnak, míg a tömeggyártás miatt a kézzel készített tárgyakat sokan drágának találják. Mesterségét ennek ellenére továbbra is serényen űzi, és igyekszik továbbadni azt a fiatalabb korosztálynak, elmondása szerint azonban erre nagyon kicsi az igény, ugyanis a fiatalok nagy részét már nem érdeklik a szakmák.
Berényi Mihály kovácsműhelye
|