| Gazdaság || Kommunális ügyek || Városrendezés || Mezőgazdaság || Környezetvédelem || Idegenforgalom || Oktatás || Művelődés || Szociális védelem || Egészségügy || Sport || Ifjúság || Tájékoztatás || Rendkívüli helyzetek || Vallás || Civil szervezetek || Közösség || Helyi közösségek |

   2025.06.13.
Strandolni helyben is lehet

Nem kell ahhoz messzire utaznunk, hogy rendezett környezetben, otthonosan, mégis vízparton hűsöljünk. Szerencsések a magyarkanizsaiak, mert minden adott számukra ahhoz, hogy kényelmesen, tiszta, szép körülmények között töltsék el napjaikat olyankor, amikor a hőség kikényszeríti az őket a vízpartra. Nemcsak a helyieknek biztosít kikapcsolódást és megpihenést a helyi Tisza-part, hanem a távolabbról érkezőket is tárt karokkal várja. 
Ahogy leérünk a ...

   2025.06.12.
A nemek egyenjogúságának biztosítása egy új módszerrel

Szerbiából két önkormányzat, Versec és Magyarkanizsa vett részt a Német Fejlesztési Alap által Észak-Macedóniában, Velesben megszervezett nemzetközi találkozón, amelyen a nemek egyenjogúságát biztosító intézkedésekről, tapasztalatokról volt szó. Községünket háromtagú delegáció képviselte, köztük Telek Krisztina, a községi Szociális Központ igazgatója, akit hazaérkezése után tapasztalatairól kérdeztünk. 
- Észak-Macedóniában már jó ...

   2025.06.12.
A horgosi iskolából ballagott el a Kárpát-medence legjobb kis matematikusa

A körülmények ellenére eredményes tanévet zárt  horgosi Kárász Karolina Általános Iskola. A ballagást június 7-én, szombaton tartották meg, s büszkén jelentették be, hogy az elmúlt nyolc évben náluk tanult a Kárpát-medence legjobb kis matematikusa.  
Gulyás Oldal Anita igazgatóval, s a generáció két legjobb diákjával, Balázs Piri Kevinnel és Bohata Bencével beszélgettünk.  
- Összesen 69 diákunk ballagott el a horgosi, ...

   2025.06.12.
Elballagtak a magyarkanizsai zeneiskolások

Ballagási ünnepséget tartottak Magyarkanizsán, a Művészetek Házában. Az Alapfokú Zeneiskolából 21 tanuló ballagott el. 
Különféle díjakat, elismeréseket osztottak ki, mint amilyen a Kornelia Stanković- és a Ljubica Marić-diploma, valamint az iskola tanulói ünnepi műsorral készültek, és a ballagó diákok is egy utolsó fellépés erejéig színpadra álltak. 
Atyimcsev Judit, az intézmény igazgatója elmondta: „Különböző hangszereken ...

   2025.06.12.
Kispiac a festők szemével

Tizenötödik alkalommal szervezte meg Kenyeres Ivanka, a Vajdasági Képzőművészeti Kör elnöke az egyesület tagjainak segítségével a festőtábort. A nagy hagyományú rendezvény minden alkalommal jótékonysági célt is szolgál, amellett, hogy összesereglenek a környékbeli képzőművészek, és közösen alkotnak. 
Ezúttal a résztvevők szombaton a Jókai Mór Művelődési Otthonban gyülekeztek, ahol már megszokott módon, jó hangulatban, egymást régi ismerősként ...

 
Keresés
| Ifjúság |
 

   2023.07.25.
A tábor, amelyben mindenki jól érezte magát

Érezd magad jól! Egyszerűen csak ez a neve annak a tábornak, amit Martonoson rendeztek meg a múlt héten immár negyedik alkalommal az Etno Cabana tájházban. A tábort martonosi fiatal lányok csapata találta ki és szervezte meg helybéli és a faluból elszármazott gyermekek részére. Játék, kézművesség, tánc és csapatépítés töltötte ki a gyermekek napjait. A szervezők közül Bagi Valentinával és Sárkány Klaudiával beszélgettünk, illetve néhány résztvevő gyerekkel. 
- 2020-ban szerveztük meg először a tábort, úgyhogy már negyedik éve vagyunk itt az Etno Cabanaban - számolt be róla Valentina. - Úgy jött az ötlet, hogy a barátnőkkel összejöttünk, s megbeszéltük, hogy szeretnénk a gyerekeknek itt valamit létrehozni Martonoson. Igazából csak az volt a cél, hogy Martonoson legyen. Mi is régen jártunk táborokban, s azt láttuk, hogy lassan kezd a szokás kiveszni, nincsenek emberek, akik szabad idejükben szerveznének a gyerekeknek programokat, s akkor úgy döntöttünk, hogy majd szervezünk mi egyet. 
Nagyon sok gyerek van itt, talán itt van az egész falu összes gyereke. Hányan vannak? 
- A kicsik csoportjában 25-en vannak, a középső csoportban 45-en, a nagyok, a 12 éven felüliek csoportjában pedig 5-en – sorolja Klaudia. - Hogy hogyan tudjuk őket egyben tartani? Igazából nagyon fontos a szervezettség. Kevesen vagyunk, de mégis megoldjuk, mindig van, aki megcsinálja az uzsonnát, van, aki a kézműves foglalkozást vezeti, közben többiek készülünk a játékokkal. Igazából a gyermekek együttműködése is szükséges, a figyelme. 
Olyan gyerekek is vannak, akiknek a családja már nem is Martonoson él. 
- Igen, így van – mondja Valentina. - Úgy szerveztük a tábort, hogy elsősorban martonosi gyerekeknek szánjuk, de megszólítottuk azokat a szülőket is, akik családostól elköltöztek, hogy hozzák haza ők is a gyermekeiket. Ismerkednek a szüleik szülőfalujával, meg az itteni gyerekekkel. Szerintünk fontos az innen elszármazott szülőknek, hogy a gyermekeik az itteni gyerekekkel ismerkedjenek, barátságokat kössenek. 
Most is játszanak a gyerekek, milyen játékokat játszanak a táborban? 
- Amikor ilyen sokan vagyunk, akkor olyan játékokat válogatunk, amiket nagyok és kicsik is tudnak együtt játszani, mindnyájan élveznek. Ezek főleg úgynevezett utánzós játékok, de sokszor játszunk fogócskát, készségfejlesztő játékokat, van labdázás. Sok a mozgós játék, hogy minél többet lehessünk kint a természetben - mondja Klaudia. 
Itt vagyunk a tájházban. Vannak itt olyan játékok is, amelyekkel régen még a nagyszülők játszottak? 
- Van gólyaláb, meg olyan billegős játék, amelyen a gyerekek az egyensúlyozást próbálják ki – sorolja Klaudia. - Mindkét lábbal felállnak rá, s azután billegnek, egyensúlyoznak rajta. Hátul még van egy henger alakú kerékszerűség. Ilyesmit gyermekkoromban láttam utoljára. Ez most egy új elem itt a tájházban, s azon is nagyon szeretnek a gyerekek játszani. 
Rengeteg régi cserépedényt látok itt. A gyerekek azzal is megismerkednek, hogy ezeket a nagyszülők régen mire használták? 
- A tájház konyhai részében is voltunk bent, s átbeszéltük a gyerekekkel, hogy miért van bent falitányér. Láttunk mozsarat, régi vasalót. Így próbáltuk feleleveníteni, hogy azokat hogyan használhatták. Mondtam a gyerekeknek, hogy fényképezzék le ezeket, s kérdezzék meg otthon, mit használnak most ezek helyett – teszi hozzá nevetve Valentina. 
Bite Dávid, Bajusz Alex, Csonka Balázs és Berkó Zalán is részt vett a táborban. Elmesélték, hogy sokat játszottak, kézműveskedtek. A tájházban érdekesek voltak számukra például azok a szerszámok, amikkel régen a lovakat fogták be a kocsi elé. Dávid elmesélte, hogy nagyapjának is volt lova, s nagyon emberségesen kellett bánni a jószággal. Egy-két barátja szüleinek van még otthon lova manapság is. Alexnek a Mókusok a házból ki elnevezésű játék tetszett a legjobban, Balázsnak ás Zalánnak pedig az evolúciós játék. Elmesélték, hogy voltak a tűzoltóknál is sütögetni, a falu központjában pedig zászlószerzéses játékot játszottak. Annak is örülnek, hogy új barátokat is szereztek. 
A rövid interjúk után felkerekedett az egész tábor, Martonos központjába vonultak, ahol már várta őket egy tűzoltókocsi, hogy egy kis hűsítőt kapjanak a nagy melegben. 

 




Martonos: A tábor, amelyben mindenki jól érezte magát