Évekkel ezelőtt a martonosi földekben termett a legjobb, minőségi ipari paprika. Ma már nem termesztik Martonoson ezt a fűszernövényt, pedig igen zamatos és illóolajakban gazdag őrölt paprikát állítottak elő a falubeli termelők.
A martonosi Bajtai Péter dédszüleitől tanulta meg a paprikatermesztés fortélyait, de, sajnos, már két éve nem termel ipari paprikát, mert mint mondta, megváltoztak az éghajlati viszonyok, és a térség szántóföldje már nem megfelelő a minőségi termék előállítására:
- Nagyon nehéz ma már locsolás nélkül ezt a növény termeszteni. De a locsolás is, azt a klasszikus locsolási rendszert sem lehet alkalmazni, mert annyira meleg van, hogy a paprika lehull még a virágzásakor. Itt csak csöpögtetőrendszeres locsolással lehet már a paprikát termelni. A másik ok meg, hogy a faluban a fiatal generáció elment, elvándorolt nyugatra, az öregek meg kiöregedtek.
Bajtai Péter két évvel ezelőtt ültetett utoljára paprikát, de a körülmények miatt tönkrement a termés. Mint mondja, állandó locsolórendszert kell beállítani, mint ezen a parcellán, ami közelebb van Magyarkanizsához, és ezen adott a locsolási lehetőség.
- Most már arra mennek, hogy minél nagyobb legyen a víztartalom. Rányomják a vizet, és amikor megszárad, nincs neki szárazanyag tartalma, nincs íze, nincs illata, nincs festéktartalma. Úgyhogy ez a paprika nem a valamikori fűszernövény, ami tényleg olyan volt, hogy beletette az ember abba a kolbászba vagy a paprikásba, akkor az adott egy rettentő finam ízt, zamatot. Most a nagy része ennek a növénynek víz.
Péter szerint régebben a növényvédelemre is kevesebbet kellett költeni, és nem kellett vegyszerekkel locsolni a termést. De mára olyan betegségek jelennek meg a növényeken, amelyek korábban nem voltak ismertek a termelők körében.
Már nem termesztik az ipari paprikát Martonoson
|