A környezettudatos nevelésről, annak trendjeiről, a szelektív hulladékgyűjtés humán vonatkozásairól, a fogyasztói társadalom globális környezeti problémáiról hallhatnak többek között előadásokat a pedagógusok a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ tribünjén, amit most szerveztek meg a számukra először. A képzés céljairól sajtótájékoztatón beszélt Jerasz Anikó, a központ igazgatója és az egyik előadó, dr. Gligor Gellért, a biotechnikai tudományok doktora, a Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. igazgatója.
Kulcsfontossága van ennek az összejövetelnek, hiszen ez már a kilencedik továbbképzés, amit az intézményünk szervez a tanév kezdete előtt, emelte ki Jerasz Anikó.
- Ebben a formában, mint tribün, ez az első képzés, amelyet akkreditáltatni tudtunk. Nagyon örülünk annak, hogy ilyen neves szakembereket sikerült megnyernünk, hogy előadóink, szerzőink legyenek. A pedagógusok átfogó ismeretet kaphatnak, hogy hogyan tudják a környezettudatosságot bevinni az oktatásba mindennapi munkájuk során. A környezetünket érintő változások a jövő generációit is érintik, s ezért közös a felelősségünk, hogy tegyünk a fenntarthatóbb jövőért. A fenntarthatóságra való nevelésben kulcsszerepük van a pedagógusoknak, hisz az ő példamutatásuk nagyon jelentős a fiatalok szemléletformálása szempontjából.
A továbbképzés a Vajdasági Pedagógiai intézet által lett akkreditálva, s egy pontot ér, mondta Jerasz Anikó.
- A képzésen 28 pedagógus van jelen, akik zömükben a magyarkanizsai oktatási intézmények munkatársai, de vannak résztvevők a környező települések és községek általános-, illetve középiskoláiból is.
Miután a környezeti nevelésnek nincs saját tantárgya, ezért más tantárgyakba beépülve, különböző pedagógiai helyzetekben tudnak a témáról beszélni, emelte ki az igazgatónő.
- Az ökológiai témákat például a legtöbb tantárgyba bele tudják illeszteni. Nyelvi órákon esszéket lehet írni, idegennyelvi órákon ezek szövegértési feladatok lehetnek, rajzórán a gyerekek megalkothatják elképzeléseiket, hogy hogyan élhetünk zöldebb környezetben, de a drámacsoport foglalkozásain is előkerülhetnek ezen témák. A természettudományi tantárgyak esetében bevihetjük az órára a környezetvédelmet, természetvédelmet, az egészséges életmódra való nevelést. Azonban az órákon kívül is vannak olyan lehetőségek, amelyek arra ösztönzik a tanárokat, hogy a környezettudatosságot növeljék a fiatalabb korosztályok körében.
Jerasz Anikó kiemelte, hogy már segédtankönyvek is könnyíthetik a pedagógusok munkáját.
A tribün egyik előadója dr. Gligor Gellért, a biotechnikai tudományok doktora, a Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. Igazgatója volt.
- A magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ, illetve a Regionális Hulladéktároló és Hulladékgazdálkodási Kft. egy olyan szakmai tribünt tart, amelyen a hulladékgazdálkodás pragmatikájáról és jelenlegi helyzetéről kapnak a pedagógusok információkat. Ez a kft. Szerbiában olyan cég, amely ezen a szakterületen jóval előrébb tart már, mint a többi hulladékgazdálkodási vállalat. Mi szeretnénk ezt a tudást átadni, illetve párhuzamosan a környezettudatosságon is javítani, s ebben nagyon sokat tudnak segíteni a pedagógusok, illetve ez a tudásátadás a pedagógus-diák reláción nagyon hasznos lesz abból a szempontból, hogy szokásainkat megváltoztassuk, s mindez környezetvédelmi üggyé váljon. Tehát ne csak védjük a környezetet, hanem igényünk is legyen arra, hogy megfelelően, környezettudatosan, naponta kapcsolatban legyünk a környezetünkkel. A tribünön többféle tematika van. Érintjük a fogyasztói társadalmat, illetve a hulladékgazdálkodással kapcsolatban különféle szakmai részekre bontottuk le az előadás-sorozatot. Így foglalkozni fogunk a szilárd hulladék tematikájával, a biológiailag lebontható hulladékkal, illetve magukkal a folyékony hulladékokkal is, s itt elsősorban a szennyvízről lesz majd szó.
A környezettudatos nevelés megkezdésére már az óvodás kor is nagyon ideális, hangsúlyozta Gligor Gellért.
- Vannak nagyon pozitív példák, igaz, hogy csak kis számban, de jó lenne, ha ez a fajta gondolkodás a fiatalabb korosztályokat teljes mértékben érintené. A napi gyakorlatból vett egyszerű példákkal is lehet már a gyerekeket környezettudatosan nevelni, például ilyen a szemetelés kérdése. Fel kell hívni a figyelmet, hogy a szemetet hová dobjuk, s mi az elsődleges szelekció. A gyerekek értelmi szintje szerint ezeket az elemeket be tudjuk emelni az életükbe - mondta Gligor Gellért.
Régiónkban is megkezdődött a közelmúltban a szelektív hulladékgyűjtés. Csantavéren állítottak fel kísérleti jelleggel egy hulladékudvart. Tehát még a felnőttek is csak most ismerkednek az újrahasznosítható anyagok szétválogatásának fontosságával. Ha az iskolában a gyerekek megkaphatják az ezzel kapcsolatos tudást, előfordulhat, hogy ők mondhatják el otthon szüleiknek, hogy milyen anyagokat kell szétválogatni, s hogyan kell azokat összegyűjteni.
Akkreditált képzés a környezettudatos nevelésről
A környezettudatosságról Magyarkanizsán
Fókuszban a környezettudatosság
Tribün pedagógusoknak a környezettudatosságról
|