A magyarkanizsai Nektár Méhészegyesület tanulmányutat szervezett tagságának és a vajdasági méhészeknek a Pécs melletti Magyarsarlósra, ahol egy bemutatóméhészetben láthatták testközelből, milyen technikát használnak a magyarországi méhészek.
A virágtól a csuporig, minden lépését megtekinthetik az érdeklődők Nagy István Kálmán bemutatóméhészetében. A bemutatóméhészet körül arborétum is létesült, melyben többszázféle fafajta található a cserjék és bokrok mellett. Amíg az előadás tartott, a hallgatóság a kaptárak mögött ülve láthatták a méztermelés átfogó bemutatását.
- Nagyon szép és tanulságos ez az egész. Mi lehet, hogy abbahagyjuk, mert a férjem is 71 éves, de még el akartunk jönni ide. A férjemnek megtetszett az itató. Le is fényképeztük, és valamit majd otthon is használunk - mondta Konc Klára oromhegyesi méhész.
Sóti Attila martonosi méhészt is lenyűgözték a látottak:
- Röviden, tömören nagyon hasznos számomra. Hallottam sok újdonságot, de a meglévő tudásomat is tudom itt bővíteni. A fejlesztést nézve sok olyan eszköz van, ami egyszerűnek tűnik, de nagyszerű. Úgyhogy már loptam ötleteket. Fényképeztem is, és szerintem hasznosítani is fogom, de lehet, hogy újragondolva, de alapötletnek nagyon jó.
Nagy István Kálmán méhész elmondta, nagy bajban van az egész európai méhésztársadalom függetlenül attól, hogy uniós tag vagy nem, mivel az Európai Unióban 250–300 ezer tonna méz fogy el évente. Ugyanakkor Európa ennek a mennyiségnek csak a felét termeli meg, és a hiányzó tételt Kína, Ukrajna és Dél-Amerika biztosítja nyomott áron, mely hatással van a minőségi méztermelésre.
Nagy István Kálmán, méhész, Magyarsarlós, Magyarország:
- Az Európában termelt méznek a nagy 100 ezres tömegű dömpingmézzel szemben nincs esélye, hogy felárral vagy tisztességes árral versenyezzen. Ezek java része rossz minőségű, vagy mint például a kínai konkrétan hamis méz, de az EU-ban ez elfér. A magyar méhészeknek is a tavalyi készletük otthon van, és hogy mondjak egy érzékletes példát, például a napraforgóméz felvásárlási ára annyi, mint a cukor ára. Ennyiért nem érdemes kipörgetni vagy termelni – mondta Nagy István Kálmán.
A méhész azt is elmondta, hogy Magyarországon teljesen leállt a méz felvásárlása az említett okokból kifolyólag.
Tanulmányutat szervezett a magyarkanizsai Nektár Méhészegyesület
|