A magyarkanizsai Szociális Védelmi Szolgáltató Központ napközijében, a Petőfi Sándor u. 44. szám alatt minisztériumi engedéllyel megnyílt a helybeli Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola kihelyezett tagozata azon fogyatékkal élő, általános iskolás korú gyermekek számára, akik a rendes iskolai oktatásba nem integrálhatók.
A tagozaton most öt gyermekkel foglalkoznak. Fontos, hogy a kicsiknek nem kell naponta más városokba utazniuk, helyben is foglalkozhatnak velük a szakemberek, hogy fejlődhessenek.
A helyszínen nyilatkozott a sajtónak Bagány Ágnes, a községi tanács oktatással megbízott tagja és Dudás Zita gyógypedagógus, logopédus.
- Egy elsős osztály nyílt meg, amely valójában a Jovan Jovanović Zmaj Általános Iskola elsős osztálya - magyarázta Bagány Ágnes, - viszont segítséget kaptunk ezen gyerekek oktatásának a megszervezésénél, mert maga az iskola nem tudja ellátni speciális igényeiket. Nekik ugyanis szükségük van egyéb segítségre is, ezért a Szociális Védelmi Szolgáltató Központ épületében valósul meg ezen gyerekek oktatása jelen pillanatban. Itt a tanterem felszereltsége teljesen megfelel ezeknek a gyerekeknek az oktatására. Van egy tisztasági helyiség is, illetve maga a közösségi tér is sokkal kisebb és nem olyan zajos, mint egy nagy iskolaépületben. A nagy tér és a zaj ugyanis zavarja ezeket a gyerekeket. Számukra nagyon fontos, hogy nyugalmas teret kapjanak, ahol képesek tanulni. Itt megfelelő a tantermek kialakítása is, vannak megfelelő szivacsok, függő hinták, illetve olyan eszközök, amelyek segítenek a fejlesztőfoglalkozások eredményesebbé tételében. Tehát a gyerekek sokkal többet tudnak kapni jelen pillanatban itt, mint amit az általános iskola nyújthat saját felszereltségével.
Többféle funkciózavar, illetve több típusú fogyatékosság fordul elő a speciális osztályba járó gyerekeknél, mondta Bagány Ágnes.
- Öt tanulóról beszélünk, és ők már előzőleg is, az óvodai nevelési folyamatban külön foglalkozásban vehettek részt, ahol megfelelő oktatást kaptak, olyan csoportba jártak, amely számukra megfelelő volt. Innen származott maga az ötlet is, hogyha az óvodai oktatás folyamán meg tudták szervezni a külön csoportot a számukra, akkor tegyük meg ezt az iskolai oktatás során is. Az önkormányzatban arra törekszünk, hogy egy gyerek se maradjon ki abból az ellátásból, amit minden diáknak biztosítunk. A sajátos igényeiket figyelembe véve most így tudtuk megoldani azt, hogy ezek a gyerekek is tanulni tudjanak.
Bagány Ágnes elmondta, azért jöhetett létre ez a tagozat, mert megfelelő számú tanuló volt, így megnyithatták számukra az osztályt. Ha az elkövetkező években is lesz annyi gyerek, hogy megnyithassanak egy tagozatot, akkor ezt a jövőben is megteszik. Az önkormányzat arra törekszik, hogy az általános iskola épületében is megteremtsék a feltételeket, hogy a gyerekekkel való foglalkozás ott történhessen, szögezte le az illetékes és hozzátette:
- Még felújításokra van szükség, illetve arra, hogy kialakítsunk az általános iskola épületében két tantermet, illetve a tisztasági helyiséget, amely megfelelő lesz ezen gyerekek speciális igényeinek.
Dudás Zita gyógypedagógus, logopédus elmondta, hogy hogyan néz ki egy iskolai nap ezen a tagozaton. Reggel fél 8-ra egy kombi hozza be a gyerekeket, majd közös reggelit tartanak. 8 és 9 óra között van az úgynevezett napkezdő kör, amikor rituálisan mindenkinek a nevét elmondják, s egy beszédindító foglalkozás kezdődik. A tanulók egy része jól ért, de nem beszél, mások beszélnek, de csak nagyon korlátozott módon. Utána kézműves foglalkozások kezdődnek, ahol mindenki saját szintjéhez mért feladatot kap. Ezt követően az udvaron folytatódik a nap, mert mindenki igényli a mozgást. 10 órakor uzsonna, majd zenés óra kezdődik. Mindenkinek van kedvenc időtöltése, az egyik kisfiú például dobolni szeret. Délben van az ebéd. Aki napközis ellátásban van, az ebéd után pihen, illetve délutáni foglalkozás is van a számukra 3 óráig.
Rácz Major Diána kislánya is erre a tagozatra jár. Beszélni nem tud, így nem mondhatja el, hogyan érzi magát, de mivel szívesen jön minden reggel az iskolába, biztosan jól érzi magát, mondta az anyuka. Korábban 3 és fél évig az óvoda fejlesztő csoportjába járt a kicsi. Nagyban megkönnyíti a család életét, hogy megnyílt ez a kihelyezett iskolai tagozat, mert ha ez nem lenne, akkor Szabadkára vagy Szegedre kellene hordani naponta a kislányt.
Kihelyezett iskolai tagozat nyílt fogyatékkal élő gyerekeknek Magyarkanizsán
Kihelyezett tagozat a fogyatékkal élőknek
Új iskolai tagozat a funkciózavarral vagy fogyatékkal élő gyerekeknek Magyarkanizsán
|