Az idei év időjárása nem kedvezett az almaültetvényeknek Horgoson. A termelők elmondása szerint a vártnál kevesebb alma kerülhet a ládákba. A terméshozamot nagyban befolyásolta a tavalyi év szárazsága is.
Jelenleg a Golden delicious almafajtát szüretelik a termelők, mert már tárolásra alkalmas érettségi állapotban van a termény – nyilatkozta Faragó Imre horgosi termelő, és hozzátette: a nyári jégverés és a szárazság rányomta bélyegét a termés minőségére és a mennyiségére is, a parcellája mellett lévő almásban 100%-os a terméskiesés.
- Most az idei évben úgy mutatkozott, hogy elég szépen van a fákon, de most ahogy elkezdtük szedni kiderült, hogy azért nem lesz az a mennyiség, amire számoltam. Kevesebb lesz. A májusi hónap az szinte végig nyirkos, csapadékos volt, és ott már egyfajta gombás megbetegedés megjelent a permetezések ellenére. Mondták utólag a szakemberek, hogy hetente nem egyszer, hanem kétszer kellett volna permetezni, de hát így is drasztikusan megemelkedett a költség - mondta Faragó Imre.
A horgosi termelő elmondása szerint 10 évvel ezelőtt a különböző minőségű gyümölcs eladható volt a hazai piacon, de mára ez megváltozott:
- Mindig vannak kisebb pénzű emberek, akik az olcsóbb árut igénylik. Na most ez valahogy nem szűnt meg teljesen, de majdnem megszűnt, és csak a gyönyörű, extra minőségű árut lehet értékesíteni a hazai piacon.
Az orosz–ukrán háború kitörése előtt a horgosi almát szinte csak az orosz piacra szállították. Jelenleg csökkent az alma iránti kereslet, ezért a termelők azt fontolgatják, hogy áttérnek más haszonnövények termesztésére.
Serfőző Jenő termelő 11 hold almást vágott ki:
- Így csökkentettük az almatermelést, de még mindig nem találtunk olyan kultúrát, amely helyettesíthetné az almát, ugyanis a homokos talaj miatt folyamatos öntözésre van szükség. 5 hold almást hagytunk meg, ami szépen termett, ahogy az látszik is, de még mindig nem tudjuk, sikerül-e értékesíteni. Szilvát termesztünk 10 kvadráton, szőlőt 2 hektáron, illetve naspolyával is foglalkozunk. Szerencsére a szőlőt jó áron tudjuk eladni, van is iránta kereslet.
Serfőző Jenő a korábbi években 20 japán almafát ültetett, amelyek már termőre fordultak. A japán alma iránt nagy a kereslet, gazdag C-vitaminban, a C-vitaminról pedig jól tudjuk, hogy kedvezően hat az immunrendszerre, de ebből önmagából nem lehet megélni – tette hozzá a termelő.
A tavalyinál kevesebb alma várható az idén
|