A természet és mi, illetve A mesterséges intelligencia és mi címmel szervezett nyári foglalkozásokat kisdiákoknak a magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ. A mai gyerekek többet töltenek már a számítógép előtt, mint a szabadban, a cél tehát az volt, hogy mindkét világ szépségeivel, kihívásaival megismertessék a gyerekeket. Elsőként Máriás Ildikót, a központ igazgatóját kérdeztük a táborok témáiról.
- Mivel a Digitális világ elnevezésű projektünk nagyon sikeres a gyerekek körében, ezért úgy gondoltuk, hogy ennek folytatása kellene, hogy legyen a nyáron is – mondta Máriás Ildikó. - A természet és mi és A mesterséges intelligencia és mi két olyan témakör, ami mindenkit érint, s úgy gondoltunk, tudunk olyan tudást átadni a gyerekeknek, amivel azután nyitottabb szemmel járhatnak a világban és felfigyelhetnek néhány olyan jelenségre, ami a későbbiekben segítheti majd a tanulást az iskolában és azonkívül is. Fontosnak tartottuk azt is, hogy felhívjuk a figyelmet a veszélyekre is, különösen a mesterséges intelligencia kapcsán, mert nem biztos, hogy minden olyan szép és jó, mint ahogyan ők azt elképzelik a kis világukban.
A két világ mintha szöges ellentéte lenne egymásnak vagy nem?
- Valamennyire talán igen, de tulajdonképpen mégsem áll annyira túl távol egymástól, hiszen a természet megismerésében és a tudás megszerzésében is a mai diákoknak már a mesterséges intelligencia az, ami segít. Az internet világa információt biztosít nekik. A természet és mi témakör pedig azért fontos, hogy különbséget tudjanak tenni a mesterséges világ és a természetes világ között.
Hogyan lehet a gyerekekkel újra megszerettetni a természetet? Mennyire távolodtak el tőle a fiatal generációk?
- Tapasztalataink alapján eléggé eltávolodtak. A többségüket nehéz rávenni, hogy kimozduljanak a szobából és kint mozogjanak. A szülők szokták emlegetni, hogy azok a játékok már nem ismertek, amiket még ők játszottak kint az utcán. Fontos, hogy kimozdítsuk a gyerekeket, és ha többet tudnak erről a világról, akkor talán más szemmel is néznek rá.
A foglalkozásokat majd folytatni szeretnék, hiszen a központnak van egy tudományos parkja, ott is terveznek majd programokat, mondta Máriás Ildikó.
Szecsei Csaba, a központ informatikai szakmunkatársa a mesterséges intelligenciáról beszél majd a gyerekeknek, akiknek szerinte már nem teljesen újdonság mindez.
- Az, amit mi szeretnénk itt nekik elmondani, ami a legfontosabb, hogy a mesterséges intelligencia nem a barátunk, s erről nem szabad elfeledkezni. Gondolok itt például a ChatGPT-re. Amikor kommunikálunk vele, egy kedves személynek tűnik, mintha egy ember lenne. Viszont meg kell tanulniuk a gyerekeknek, hogy nem osztunk meg vele olyan adatokat, ami személyes, ami a családon belül kell, hogy maradjon. Azt is tudatosítani kell azonban a gyerekekben, hogy nem kell félni attól, hogy használjuk, de amit mond, azt nem kell feltétel nélkül elfogadni, mivel ő is egy adatbázisból dolgozik, tévedhet, ezért az információkat leellenőrizhetjük úgy, hogy megkérdezzük szüleinket, nagyszüleinket, idősebb testvéreinket.
Arra megkérhetjük-e, hogy a házi feladatot írja meg helyettünk? Volt-e erre példa?
- Igen, volt rá példa, de erre is vigyázni kell, mer általában ugyanazt írja és ha húsz gyerek mind ugyanazt a dolgozatot adja be, akkor az nagy probléma lehet! Vicces formában fogjuk bemutatni, hogyan használhatják a mesterséges intelligenciát képszerkesztésre, egy zeneszám megírására, vers létrehozására...
Szélpál Endre és Berényi Ákos mindketten magyarkanizsai kisdiákok. Azért vesznek részt a két táborban, mert mindkettőjüket érdekli a két téma.
Endre szerint őt érdekli a kotyvasztás is. A kémiai kísérleteket érti ez alatt, bár ezekről még nem sokat tud, mert csak most fejezte a harmadikat, s még nem volt ilyen tantárgya. A fizika is érdekes dolog, vélekedik. A természetben is szeret lenni. Édesapja gyönyörű környezetben lakik, ahol nagyon szép a naplemente, s a bozótban csodálatos bunkereket lehet készíteni.
Ákos sokat hallott már a híradókban a mesterséges intelligenciáról, de pontosan nem tudta, hogy mi az. Azért jött el, hogy jobban megismerje. Véleménye szerint az MI egyszer túl fogja szárnyalni az emberek tudását. A fizika, a kísérletek őt is érdeklik, de harmadikosként még ő sem tud a fizikáról semmit.
Mindkét fiú tisztában van azzal, hogy a mesterséges intelligenciával a házi feladatot is meg lehet íratni, de mindketten megesküdtek, hogy ők még ezt nem próbálták, mindketten saját maguk készítették el a leckét.
Bővebben:
A természetről és a mesterséges intelligenciáról tanulnak a magyarkanizsai gyerekek
Két téma két nap alatt
A mesterséges intelligencia nem a barátunk, de félni sem kell tőle
|