A magyarkanizsai Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központban ma megtartották a 2025-ös év első képzését. A kiégési szindróma felismerése, megelőzése és kezelése című előadást hallgathatta meg a pedagógusok egy újabb csoportja. A képzés fogadtatásáról, illetve a további tervekről kérdeztük az előadókat, illetve a központ vezetőjét.
A kiégéssel foglalkozó előadást ötödik alkalommal tartották meg, s ezeken eddig mintegy 150 pedagógus vett részt, mondta el kérdésünkre válaszolva Bús Szuzanna, a helybeli Gyöngyszemeink Iskoláskor Előtti Intézmény pszichológusa, az egyik előadó. Magyarkanizsa községben eddig négy alkalommal rendezték meg a képzést, Zentán pedig egyszer.
- Nagyon pozitív visszajelzéseket kaptunk a kollégáktól, óvodai pedagógusoktól szintúgy, mint az iskolákban tanító tanítóktól, tanároktól. Nagyon fontosnak tartottuk, hogy megismertessünk mindenkit a kiégés fogalmával, a tünetekkel, hogy hogyan ismerhetik fel saját magukon a kiégés jeleit, illetve egy gyors teszt kitöltésével megtudhatták, hogy ha esetleg belekerültek ebbe az ördögi körbe, akkor hányadik stádiumban vannak. Próbáltunk olyan technikákat is bemutatni, amelyeket a mindennapjaikban alkalmazva, a mindennapi munkában a gyerekekkel vagy egy szülői értekezleten ezeket a csapatépítő foglalkozásokat meg tudják valósítani. Próbáltunk ugyanakkor olyan prevenciós tevekénységeket is kínálni, amit a magánéletükben is fel tudnak használni a kolléganők - mondta Bús Szuzanna, aki arról is beszámolt, hogy készítik újabb képzésüket, amelynek címe: A csapatépítés, az összetartó erő lesz. Remélik, hogy az akkreditálás során el fogják fogadni ezt a képzést is.
Az új képzésről bővebben Márta Otília óvónő, előadó beszélt:
- A kiégéssel kapcsolatos előadás kapcsán folyamatos kutatásban vagyunk, s ennek során mindig keressük azokat a csapatépítő játékokat, amelyek megfogják az embert, kivonják a komfortzónájából, elfelejtik a zűrös hétköznapokat, vidámabbá, elfogadóbbá válnak. Ezeket a külföldről behozott játékokat vizsgáljuk, s ezeket gyakoroljuk, próbáljuk ki a kollégákkal. Ha a mai világban nem figyelünk oda, hogy a munkásaink csapatban dolgozzanak, akkor szétszóródnak, nem érzik azt, hogy tartoznak valahová, nem tudnak együttműködni. Azért kell, hogy a csapat gördülékenyen, egymásra számítva tudjon dolgozni – fogalmazott Márta Otília, aki szerint, ha a munkatársak megismerik egymást, képességeiket, akkor el tudják dönteni, hogy ki miben a jobb, kire milyen munkafeladatban lehet inkább számítani. Ez végül a teljesítmény növekedését vonja maga után.
Máriás Ildikótól, a Regionális Szakmai Pedagógus-továbbképző Központ megbízott igazgatójától azt kérdeztük, hogy az elkövetkező fél évben, a tanév végéig milyen előadásokat terveznek.
- Továbbra is aktuálisak az elmúlt ciklus képzései, s igyekszünk azokat elővenni, amelyek a tágabb körökhöz szólnak, tehát kevésbé az adott szakmára szorítkoznak, hanem inkább pszichológiai-pedagógiai kérdéseket feszegetik. Egyébként is ezek a népszerűbbek, de a többi képzést is újra megszervezzük alkalomadtán. Szeretnénk felújítani a tribünjeinket is, amelyek tavaly nagyon népszerűek voltak – mondta Máriás Ildikó, aki szerint a diákokkal is tovább foglalkoznak majd, illetve szándékukban áll, hogy a munkába bevonják a középiskolásokat és a felsősöket is, nekik is terveznek programokat.
Bővebben:
Új képzési lehetőségeket terveznek pedagógusoknak és diákoknak is
Bárki érintett lehet
|