A Magyarkanizsai Egészségházban megnövekedett a felső légúti megbetegedések száma, melyek gyulladásos tünetekkel jelentkeznek a gyermekeknél. Dr. Győri Ilona gyermekorvos szerint a fertőzöttek száma tovább növekedhet, és a járvány elhúzódhat a következő hónapig is.
- Az emberek nem egyformán reagálnak a vírusokra – mutatott rá dr. Győri Ilona gyermekorvos. Ez attól is függ, hogy kinek mennyire erős az immunrendszere. A téli, légúti gyulladásokat okozó vírusok cseppfertőzéssel terjednek a levegőben, így az sem mindegy, hogy mennyi kórokozó jut be a szervezetbe. Nem csak influenzáról van szó, vannak más vírusok is itt, amiket téli vírusoknak hívunk, és hasonló tüneteik vannak, mint az influenzavírusnak. A gripa, az influenza szezonjellegű betegség, ezt tudjuk. Minden évben egy kicsit módosul a vírus, és minden évben egy kicsit más a szerkezete, az összetétele annak a vírusnak, és emiatt van értelme annak, hogy minden évben felvegyük a védőoltást.
A védőoltás is változik, ahogy a vírus mutálódik – tette hozzá a gyermekorvos, majd elmondta, hogy a betegség hirtelen jelentkezik, általában magas lázzal, ami akár több napon át is elhúzódhat. A szülők gyakran panaszkodnak arra, hogy a betegség első két napjában nehezen tudják csillapítani gyermekük lázát.
- Fejfájás, szédülés, erőtlenség, étvágytalanság, levertség lesz, majd folytatódik egy kis orrfolyással, köhögéssel, jelentkezhet itt-ott esetleg hányás, hasmenés. Harmadik nap kevesebb láz, negyedik nap már jól is érzik magukat, vagy sokkal jobban érzik magukat, de vannak, akiknél öt napig tart a láz.
Az ágynyugalom és a megfelelő folyadékbevitel nagyon fontos – hangsúlyozta a gyermekorvos –, ami lehet például mézes-citromos tea is, hogy segítsük a szervezet regenerálódását. Egy dehidratált szervezet ugyanis a magas láz ellen nem tud hatékonyan védekezni.
Bővebben:
Egyre több a légúti megbetegedés
|