
Április harmadik hétvégéjén zárult Magyarkanizsán a Parks4All projekt 2. modulja, amely a Kockázatkezelés és művészeti programtervezés kültéri rendezvényeknél címet viselte. A program magyarkanizsai megvalósító partnere a “Wemsical Serbia” Ifjúsági és Kulturális Egyesület. Ez az innovatív oktatási program, amelyet az Interreg VI-A IPA Magyarország-Szerbia program társfinanszíroz, Magyarkanizsa önkormányzata pedig támogat, lehetőséget kínál a résztvevőknek, hogy elmélyítsék tudásukat, gyakorlati tapasztalatot szerezzenek, és értékes szakmai kapcsolatokat építsenek ki a szabadtéri rendezvényszervezés dinamikus világában. Vígi László projektasszisztenst kérdeztük.
- Most zajlott Magyarkanizsán a Parkok mindenkinek elnevezésű IPA projektünknek az itteni képzéssorozata. Ez egy többrészes képzéssorozatnak az egyik része volt, és gyakorlatilag az egyik kulcsmomentuma a projektumnak. Az egész projekt az újdonsült, kezdő kulturális menedzserekre, rendezvényszervezőkre összpontosított. A kulturális menedzsment alatt érthetjük például a vidéki faluházaknak is az éves szervezői munkáját, amely messze nem kisebb kaliberű, mint egy fesztivált megszervezni, és érthetjük ugyanúgy a művészeti rendezőket vagy a rendezvényszervezőket is. Amire még kifejezetten koncentrált a projekt, az a kültéri rendezvényeknek a megszervezése, megvalósítása és sikeres elkönyvelése, elszámolása volt. A magyarkanizsai képzéssorozat főképp a rizikómenedzsmenttel, rizikóanalízissel, rizikómenedzsmenttel, rizikókezeléssel, problémák megoldásával foglalkozott, tehát mindennemű olyan problémával, amely ilyen rendezvényeken felütheti a fejét. Akár anyagi hiány vagy többlet is jelentkezhet, bár többlet az ritkán van, fontos továbbá a humánerőforrás menedzsment, a kommunikáció a célközönséggel, különösen fontos a szervezőségen belüli problémáknak a leküzdése, a konfliktuskezelés a közönség és a szervezők között, a szervezők egymás közti konfliktuskezelése, a logisztikai problémáknak a lehetséges megoldása, az áramszolgáltatást meg kell oldani egy kültéri, nyílt téri rendezvényen, hogyha nincsen túl közel áramforrás, továbbá fontos feladat a higiéniai kérdéseknek a megvizsgálása, az egészséges, tiszta víznek a biztosítása, a higiénia biztosítása.
A projektben öt partner társult, két magyarországi partnerünk van, és három vajdasági, azaz szerbiai. Két partner érkezik Újvidékről, mi képviseljük Észak-Vajdaságot, a két másik partner pedig Szegedet. Úgy látom, hogy ez az öt szereplős partneri háló ebben a projektben kifejezetten fontos, mert így tudtuk elérni a kitűzött eredményeket, s így tudtunk ennyi fiatalt megszólítani, hogy lehetett elég jelentkezőnk és résztvevőnk ezeken a képzéseken.
- Hány résztvevő van és ők honnan érkeztek?
- A résztvevők átlaga kb. 20 fő volt. A pontos szám változott napról napra, valamelyik nap volt, aki el tudott jönni, másnap pedig már családi vagy magánügyi ügyek miatt nem tudott eljönni, de nagyjából azért 17-18 fő állandóan jelen volt a képzéseken. Vajdaság és Szerbia különböző pontjairól érkeztek, illetve Magyarország különböző pontjaiból, városaiból, ezzel túlléptük a támogatási program lefedettségi területét. Ez kifejezetten nagy-nagy örömmel töltött el, hogy a szórása a projektnek jóval nagyobb lett, így nagyobb elérést és nagyobb láthatóságot és látottságot biztosítottunk magának a projektnek, ennek a képzési modulnak, a projekt többi aktivitásának és maguknak a támogatónak.
- Önök szervezték a nagy sikerű Malom Fesztivált, a tapasztalatok innen vannak, hogy hogyan is kell egy ilyen nagyszabású rendezvényt megszervezni?
- Mondhatni azt is, meg gyakorlatilag a Malom Fesztivál 10 éves szervezői múltja és humán erőforrása adta ezt az ötletet, hogy merjünk ilyen témában pályázni. Hisszük, érezzük, hogy már van annyi jó és rossz tapasztalatunk is szervezőként, hogy mindezt tovább tudjuk adni. Tanulva akár a jó és a rossz példákból, tapasztalatokból, most itt Kanizsán a rizikómenedzsmentet választottuk témának. Arról beszéltünk, hogy milyen hibákat kerüljünk el. Úgy vélem, kellenek a hibák, kellenek a botlások, és azoknak a sikeres megoldása akár még nagyobb lendületet is tud adni egy következő rendezvénynek a megszervezéséhez. Tehát mindenképpen ez a szervezői múlt szülte ezt a projektet, és hála Istennek, a projektpartnerek közül is már vannak olyanok, akik jóval nagyobb, gazdagabb szervezői múlttal rendelkeznek, és már ők is segítették a Wemsical Szerbia munkáját és a Malom Fesztivál megszervezését, illetve ennek a projektnek is a megvalósítását is.
- A projekt nyáron folytatódik majd különféle eseményekkel. Mik lesznek azok?
- Ami a Wemsical Szerbiát illeti, július és augusztus folyamán fognak megvalósulni a projekten belüli alkotói és művészeti táborok, amelyek a helyszíne nagy valószínűséggel Ormon lesz, a szélmalom mellett, és a táborban megszülető alkotások díszítőelemei lesznek majd a fesztiválnak, illetve a komoly művészeti és rendezvényszervezői menedzsment-képzés is ott fog majd folyni, amelynek az eredménye az idei Malomfesztivál lesz, a Malomfesztivál pedig a projektnek az összes eredményét, addigi eredményét be fogja mutatni. Reményeink szerint a projektnek lesz egy külön helyszíne a fesztiválon, ahol nap mint nap, akár nappali programokat is tud majd adni a projekt a résztvevőknek. Előadásokat és programokat tervezünk a résztvevőknek. Érdemes lesz majd a projektnek az Instagram oldalát követni, ahol az érdeklődők megtalálnak majd minden olyan információt arról, hogy mit tartogatunk még május, június, július, augusztus és a későbbi hónapokban, mert még lesznek különböző rendezvények a projekten belül.
|