Folyamatos a munka Tóthfaluban, a XI. Juhász Népzenei Táborban. A rendezvény célja nemcsak a hangszeres és énekes tudás fejlesztése, hanem a közösségi zenélés örömének átadása is.
A résztvevők Vajdaság számos pontjáról, sőt Magyarországról is érkeztek.
Mintegy 80 gyermek, fiatal és felnőtt népzenész tölti a hetet Tóthfaluban. A Juhászok Civil Szervezet által szervezett táborban idén is a vonós hangszerek, a tambura és a népi ének áll a középpontban. A napi kétszer háromórás oktatás során nyolc szekcióban folynak a foglalkozások.
A tábor öt napja alatt összesen nyolc zenész foglalkozik a résztvevőkkel. A tamburások képzését Bolyos Miklós népzenész vezeti.
„Hát ebbe a táborba kifejezetten sokan jelentkeztek most tamburások, úgy tudom, hogy 27 vagy 28 gyerek jelentkezett, aki tamburázni szeretne. Közülük vannak, akik kezdők, illetve vannak, akik már szinte 7, 8, 9 éve is tamburáznak, úgyhogy ezért ki kellett alakítani három csoportot, osztottuk fel a gyerekeket.”
A Juhász Népzenei Tábor több mint egy évtizede segíti a kezdő és haladó muzsikusokat a hangszeres játék elsajátításában. A napi több órás zenélés mellett különböző szabadidős programok is színesítik a hetet, így a tanulás mellett a kikapcsolódásra is jut idő.
Juhász Gábor szervező elmondta: „Azt látjuk, hogy a gyerekek akarnak ide jönni hozzánk, hogy tapasztalat van már arról, hogy az öt nap alatt egy sűrített tudást tudnak szerezni, kettő vagy akár három tájegységnek a zenélésében is. Igazából mindenhonnan ajánlják egymásnak, látják azt, hogy itt a külön programok is nagyon sokszínűek, videókat nézünk, elemzünk bizonyos tájegységeket.
A tábort péntek este egy gálaműsor zárja, ahol a résztvevők bemutathatják, mit tanultak az öt nap során. A tábor célja a közös zenélés és a népzene szeretetének továbbadása a következő generációnak. A tábor a Csoóri Sándor Alap, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt, és Magyarkanizsa Község támogatásával valósult meg.
Bővebben:
Dallamról dallamra – Generációk találkozása a Juhász Táborban
|