December 2-án, kedden, 18.30 órától könyvbemutató lesz a Nagy-Sagmeister Borászat borkóstoló termében Magyarkanizsán (Nikola Tesla u. 13.). Dancs Rózsa: Pokoljárás – Sorsok az egykori romániai abortusztörvény idején című könyve Csík Mónika, Sinkó-díjas író- és költőnő, mint moderátor közvetítésével kerül bemutatásra.
A könyvről
Az édesanyák attól a pillanattól, amikor áldott állapotba kerülnek, Isten kezébe helyezik sorsukat, életüket pedig átengedik a szolgálatnak, amit gyermekük világra hozása, felnevelése jelent. Asszonyi küldetésük legszebb, legszentebb része ez.
Dancs Rózsa könyvében ezt a természetes harmóniát mintha valami ördögi játék dúlta volna föl, mintha a pokol erői telepedtek volna a Kárpátok lábaihoz, hogy onnan zúdítsanak rá minden átkot a családokra: éhezést, hideget, sötétséget és feneketlen megalázások sorát. Ez a felfoghatatlan, ördögi játék szedte áldozatait több évtizeden keresztül – a magzati állapotból a meglett, már-már az öregkor határán lévő asszonyokig. Lelkek holokausztja volt ez, a meg nem született babák és sok-sok világra jött gyermek pusztító tábora – a pokol, amit úgy hívtak: kommunizmus.
Ez a munka egy asszony, egy anya saját gyermekeiért vívott megrázó küzdelmén túl a figyelmeztetés könyve: nemcsak az abortuszkérdésre hívja fel a figyelmet, nemcsak a törvényhozókat inti nagy-nagy körültekintésre, hanem elsősorban és mindenekfölött a hazugságokra hívja fel a figyelmet, amelyek ha keresztényéletünket befonják, nem jobbul meg a világ soha!
Dancs Rózsa
Érmihályfalván született, szülőföldjének azonban a háromszéki Sepsimagyaróst és környékét tekinti, ahol gyermekkorát töltötte. Magyar nyelv és irodalom szakos középiskolai tanárként dolgozott Sepsiszentgyörgyön 1987-ig, mielőtt két kisgyermekével, Katinkával és Tamással elhagyta Erdélyt. Az ausztriai menekülttáborban eltöltött közel egy esztendő után gyermekeivel kivándorolt Kanadába.
Tanárként romániai magyar szaklapoknak írta neveléssel foglalkozó cikkeit.
1988 óta Torontóban él, ahol, miután elfogadtatta a diplomáját mesteri fokon, könyvtárszakkal és számítógép ismeretekkel egészítette ki tanulmányait a Seneca College-ban és a Torontói Egyetemen. Ezután évekig köz- és iskolai könyvtárakban dolgozott mindaddig, amíg második férjével, Telch Györggyel Sigma, illetőleg Kaleidoscope Publishing néven megalapították könyvkiadói vállalkozásukat. Ezzel egy időben, 1998-ban indította útjára Rózsa a Kalejdoszkóp című, kétnyelvű, magyar-angol kulturális folyóiratot is, amely azóta – rövid megszakítással – minden második hónapban megjelenik. A folyóirat főszerkesztőjeként 2010-ben elnyerte a Budapesten székelő Szervátiusz Alapítvány Szervátiusz Jenő-díját.
Több mint harmincöt könyvet szerkesztett, saját magyar és angol nyelvű írásai több antológiában megjelentek, némelyik esszéjéért díjazták mind az Egyesült Államokban, mind otthon. Önálló gyűjteményes kötete, a Vaddisznók törték a törökbúzát második kiadása a Kairosz Kiadó gondozásában óriási könyvsiker volt 2010 őszén, amikor Rózsa 15 alkalommal találkozott az olvasókkal Ausztria és Magyarország különböző városaiban. Ezt a kötetet - lapszerkesztő munkájával együtt - az Amerikai Egyesült Államokban működő Cleveland-i Magyar Kongresszus az Árpád-érem I. díjával jutalmazta.
Az idén jelent meg A torontói magyar közösség emlékkönyve 1938-2011 c. kötete, amely a torontói magyarok, főleg a 2011-ben eladott Kanadai Magyar Kultúrközpont, közismert nevén Magyar Ház 73 éves történetének színes, hiteles dokumentuma.
|