Sebes vonat, regionális vonat
A vasúti személyszállítás fellendítése érdekében öt önkormányzat: Szabadka, Magyarkanizsa, Zenta, Csóka és Nagykikinda társfinanszírozási szerződés megkötésére szánta el magát a Szerbiai Vasutakkal. Mint arra Kern Imre, az építésügyi, közlekedési és infrastrukturális minisztérium államtitkára rámutatott, ez az első ilyen szerződés Szerbiában, amely szerint az önkormányzatok részt vállalnak a vasúti személyszállítás finanszírozásában. Eddig csak az autóbusszal való utasszállítás tekintetében volt erre példa.
Kern Imre lapunknak elmondta, hogy a minisztérium az elkövetkező időszakban arra törekszik majd, hogy minél több ilyen társfinanszírozási szerződés megkötését serkentse, hiszen a vasúti közlekedés sokkal olcsóbb, és a felújítás után sokkal gyorsabb is lesz, mint az autóbusszal való személyszállítás.
– Ez azért fontos, hogy javuljon a közlekedés minősége, ugyanakkor a társfinanszírozási szerződés hangsúlyt ad annak, hogy a jövő évben megkezdődjön a vasútvonal felújítása Szabadka és Zenta között. Ezek a munkálatok egyébként szerepelnek a minisztérium és a vasútfejlesztési stratégiai tervben, csakúgy mint az infrastruktúráért felelős vasúti vállalat jövő évi tervében is. A felújítás lehetővé teszi a sebesség növelését ezen a vonalon. A jelenlegi 20-30 kilométer óránkénti sebesség helyett 80 kilométer óránkénti sebességgel haladnak majd a személyszállító vonatok. A teherszállítás szempontjából pedig azért lényeges a felújítás, mert az eddigi 16 tonna helyett 22,5 tonna tengelynyomással közlekedhetnek majd a teherszállító szerelvények. Jelenleg a teherszállítással foglalkozó vállalatok nem tudják teljes kapacitással kihasználni a vagonokat. A felújítás befejezése után sokkal gyorsabban és nagyobb teherbírással, nagyobb kapacitással tudják majd szállítani az árut – magyarázta az államtitkár.
Kern rámutatott, hogy nemcsak a vonatok sebessége és teherbírása változik, hanem ez a társfinanszírozási szerződés lehetőséget ad arra, hogy az önkormányzatok komolyabban beleszóljanak a menetrend kialakításába. Reményének adott hangot, hogy a következő menetrendben már szerepet kapnak azok a járatok is, amelyeket az önkormányzatok kérelmeznek.
Az öt érintett község összesen ötmillió-hatszázezer dinárral járul hozzá a járatok megmaradásához és bővüléséhez
Habár Magyarkanizsa község területén csupán két helyi közösséget érint ez a vasútvonal, ez a község mégis évente 800 ezer dinárral támogatja majd a vasúti személyszállítást.
– Magyarkanizsa azért csatlakozott a társfinanszírozáshoz, mert a vasútvonal áthalad a községünk területén, mégpedig Völgyesnél és Oromnál van egy-egy megálló. Ezeket a megállókat már évek óta nem használják, hiszen rendszertelen volt a vonatközlekedés. Amíg működött, legtöbbször az iskolások és a munkások használták főleg Szabadka irányában. Nagyon remélem, ha ez a társfinanszírozás helyre tudja hozni ennek a járatnak a rendszerességét, és valóban megtörténik az egész vasútvonal infrastrukturális felújítása, akkor nemcsak a rendszerességen, hanem a gyorsaságon is nyerünk, és talán azok a lakosok, akik főleg az iskola, vagy a munkavállalás miatt használták ezt a járatot, újra használják majd, mivel a parkolás, a saját autó használata állandó gondot jelent, ezt a vasútjárat kiküszöbölhetné. Ezért is nagyon bízom benne, hogy minél hamarabb megtörténik a vasútvonal felújítása – mondta Fejsztámer Róbert, Magyarkanizsa község polgármestere.
Vajdaság északi településein élők, különösen azok számára, akik ingáznak Szerbia és Magyarország között, ennek a vasútvonalnak a felújításával a határátlépés is egyszerűbbé válna.
Bővebben:
Sebes vonat, regionális vonat