У селу Велебит на ободу Телечке лесне равни, укрштају се ветрови и праве јединствену ружу ветрова што омогућава развој здравственог туризма. Препознавши бенефите, власти Краљевине Југославије направиле су 1938. године пројекат ваздушне бање који је, због рата, пао у заборав. Данас, непуних 80 година касније, идеја је поново „оживела“ на састанку у Велебиту, ком су присуствовали представници Покрајинске владе, Регионалне привредне коморе Суботица, општине Кањижа и МЗ Велебит.
Испитивање квалитета ваздуха у селу Велебит, које је извршио Завод за јавно здравље Кикинде, показало је да је он врхунског квалитета. Додатна потврда о квалитету стигла је од Републичког хидрометеролошког завода, који је дао позитивно мишљење о пројекту ваздушне бање. Велебит има чист ваздух, предивно језеро, сеоски туризам у развоју, али је потребна и подршка државних органа, како би отпочела изградња стационара за плућне болеснике.
„Циљ овог састанка је да добијемо решење и мишљење од Покрајине да на основу комплетне документације, планова и лабораторијских испитивања да је Велебит погодно место за здравствени и рекреативни туризам. Након тога би кренули у реализацију самог пројекта, у ком смо разматрали реновирање напуштених објеката у апартмане за госте, потом да укључимо локално становништво у пружање услуга, да искористимо наше језеро за изградњу здравствене стазе око њега, јер имамо много људи са равним табанима којима је потребно више босог хода. Дакле то су пратећи објекти и садржаји који би се градили уколико би добили решење.“ , објашњава Радмила Марјанов Пањевић, др заштите животне средине.
Регионална привредна комора Суботица, препознала је значај пројекта изградње ваздушне бање у Велебиту, која би уз бању у Кањижи и будући комплекс на обали Палићког језера проширила туристичку понуду на северу наше земље, те је иницирала састанак како би се размотриле све чињенице које умногоме могу променити будућност овог села.
„Предуслове које Велебит има и који је тема данашњег разговора, сигурно је у огромној предности у односу на сличне дестинације. Повезати ову потенцијалну ваздушну бању, са две друге бање у Кањижи и на Палићу, то је јаче и од Кањиже, Војводине и Србије. Велебит је близу Коридора 10, дакле скоро сваки туриста може овде да сврати да се одмори и да овај потенцијал приближимо потрошачу. Такође је веома битно да мештани све што произведу могу да пласирају у будућу грану туризма, без обзира да ли она била медицински, спортски, риболовни или бициклистички.“ , истакао је Слободан Војиновић, председник РПК Суботица Следећи корак је на општини Кањижа, да изради адекватну пројектно-техничку документацију и реши имовинско-правне односе, а потом и аплицира на конкурсе покрајинских фондова за развој руралних подручја. Из Покрајине поручују да новца за пројекте има, али да би дошло до реализације, потребно је да ти пројекти имају своју економску оправданост.
„Сигурно да са концетрисаним стратешко опредељеним анализама и са усмеравањем средстава у оне потенцијале које заиста имају снагу за даљи развој можемо да извучемо максимални ефекат из свега. Дакле средства су довољна ако се искористе на прави начин.“ , закључио је Иван Ђоковић, потпредседник Владе АП Војводина
Извор: Тв Суботица
Радна посета Ивана Ђоковића Велебиту
|