Саветовање за пољопривреднике у оквиру пројекта ИПА програма прекограничне сарадње наше земље са Мађарском „Заштита природе од инвазивних биљних врста“, одржано је у Кањижи.
Покрајински секретаријат за урбанизам и заштиту животне средине АП Војводине као водећи партнер овај пројекат реализује са партнерима са Универзитета „Жон вон Нојман“ из Кечкемета (Мађарска). Учеснике саветовања у име домаћина поздравио је председник Скупштине општине Кањижа Милош Кравић.
Саветница покрајинског секретара за урбанизам и заштиту животне средине и координатор пројекта Татјана Ђурић напомиње да је пројекат почео да се реализује у јануару прошле године и трајаће до краја септембра, а циљ је да се смањи притисак инвазивних биљних врста на ово подручје.
- Север Србије и југ Мађарске угрожавају исте инвазивне биљне врсте и то не само да угрожавају природне вредности наших еко система, него утичу на здравље људи - предочила је Татјана Ђурић. - Међу инвазивним биљним врстама посебан акценат се ставља на амброзију која се током прошле године сузбијала на 85 хектара у Србији и на око 50 хектара у Мађарској. Акција сузбијања акмброзије се наставља у овој години, а спроводе се и едукативне активности за пољопривреднике и друге заинтересоване, да истакнемо колико морамо сви заједно да дамо свој допринос на сузбијању инвазивних биљних врста које угрожавају ово подручје.
Према речима Татјане Ђурић пројектне активности су фокусиране на четири заштићена подручја на северу Војводине на подручју Суботице и Кањиже. То су подручја специјалних резервата природе „Селевењске пустаре“ и „Лудашко језеро”, предео изузетних одлика „Суботичка пешчара“ и Парк природе „Палић“, а на подручју Мађарске Национални парк „Кишкуншаг“ код Кечкемета.
- Главни циљ пројекта је смањење ризика по животну средину и спречавање негативних ефеката климатских промена у заштићеним подручјима у граничном региону Мађарска-Србија, спровођењем заједничких акција у надзирању и мапирању инвазивних врста и сузбијању амброзије. Очекивани резултати пројекта су успостављен систем мониторинга као основне анализе дистрибуције инвазивних биљних врста, израде банке семена у земљишту у пројектном пограничном подручју, праћење концентрације полена и његове интеракције са загађењем ваздуха у граничном региону - каже Татјана Ђурић.
Више информација:
Сузбијање амброзије с обе стране границе
Прекогранични пројекат „Заштита природе од инвазивних биљних врста“
|