Cезона фестивала цветања Тисе отворена у петак у предвечерје на кањишком Штранду, у шта се уклопио и пројеката прекограничне сарадње „Модерн Фолкинг“, који Омладинско културно удружење „Вемсикал Србија“ из Кањиже реализује са удружењем „Домбош“ из Малог Иђоша и Фондацијом католичке омладине из Сегедина. Предсендик ОКУ “Вемсикал” Србија Ласло Виги каже да је циљ пројекта “Модерн Фолкинг” јачање мултикултуралних односа са организацијом омладинских догађаја у пограничном региону, а свирка крај Тисе, Мирослава Јованчића на виолини и Арпада Бакоша на кобзи и фрули, уз пратеће виео садржаје цветања реке, био је једанаести “фоно клуб” у сусрет природном феномену и лету.
Уметник Мирослав Јованчић из Суботице усхићено доживљава повезаност музике и природе, јер како вели, феномен цветања Тисе овдашњим људима је добро познат, али да можда и није толико позната чињеница да је сваке године то повод за организовање правог славља, које обухвата многе културне догађаје.
Природни феномен цветања Тисе, који кулминира ројењем и краткотрајном љубавном чаролијом прастарог инсеката латинског назива Палингениа лонгицауда.
Ларве Тиског цвета се притајено развијају три године у глиновитим стаништима речних обала и чека свој тренутак, да увек изнова обрадују житеље Потисја и оне који долазе да доживе лепе тренутке на реци Тиси.
Добри познаваоци прилика на Тиси, кажу да треба бити стрпљив и чекати. Потсећају да цветање Тисе најраније се дешавало преклане већ првих дана јуна, а најкасније 26-27. јуна, када је водостај реке 2007. године био изузетно висок, а вода хладна. За излазак Тисиног цевта из глиновитих станишта потребно је да вода достигне бар 20 степени Целзијуса, а ових дана још не досеже топлину погодну за цветање. Појава инсеката лепршавих крила и кратке љубавне игре на површини реке драгоцен је индикатор биодиверзитета реке Тисе, а туристички посленици Потисја обликују га у бренд и прави мамац за оне који знају да цене ужитке у природи.
Више информација:
Ишчекивање чаролије чудесног цвета на реци Тиси
|